Antanambeus marmoratus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antanambeus marmoratus
Chłond, 2011
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd pluskwiaki
Podrząd pluskwiaki różnoskrzydłe
Infrarząd Cimicomorpha
Nadrodzina Reduvioidea
Rodzina zajadkowate
Podrodzina Stenopodainae
Rodzaj Antanambeus
Gatunek Antanambeus marmoratus

Antanambeus marmoratus – gatunek pluskwiaków różnoskrzydłych z rodziny zajadkowatych i podrodziny Stenopodainae.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ciało średniej wielkości, smukłe, około 16 mm długie, ubarwione brązowo z charakterystycznym nakrapianiem na półpokrywach[1].

Głowa[edytuj | edytuj kod]

Głowa pokryta gęstymi, krótkimi, przylegającymi szczecinkami z dwoma pasami bezwłosymi. Ubarwiona brązowo, z dwoma czarnymi pasami. Część zaoczna czarna z dwoma brązowymi paskami. Przyoczka średniej wielkości. Oczy duże, czarne. Nadustek i labrum z krótkimi, zagiętymi, przylegającymi szczecinkami[1].

Tułów[edytuj | edytuj kod]

Przedni płat rzedplecza z dużym bezwłosym obszarem i wydłużonymi wierzchołkowymi kątami. Przedplecze wyraźnie dołkowane na środkowym szwie. Scutellum duże, płaskie o nieco wydłużonym wierzchołku, pokryte bardzo krótkimi , zakrzywionymi szczecinkami. Odnóża z różnej wielkości szczecinkami, ułożonymi w regularne rzędy. Żółtawe w czarne wzory. Półpokrywy przytępione, pokryte krótkimi, zakrzywionymi szczecinkami, o błonie niesięgającej końca odwłoka[1].

Odwłok[edytuj | edytuj kod]

Sternity odwłoka z delikatną, poprzeczną rzeźbą. Środkowy wyrostek pygoforu szeroki, zaokrąglony, w całości schowany wewnątrz niego. Paramery krótkie, zakrzywione z gęstymi szczecinkami na zewnętrznej stronie. Phallus smukły, a phallosoma długa i szeroka[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest endemitem Madagaskaru[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]