Antemiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy cesarza. Zobacz też: Antemiusz (prefekt) oraz Antemiusz z Tralles.
Antemiusz
Procopius Anthemius
Cesarz rzymski
Okres panowania od 12 kwietnia 467
do 11 lipca 472
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 415
Data śmierci 11 lipca 472
Moneta
moneta

Prokopiusz Antemiusz, Procopius Anthemius (ok. 420 r. - zm. 11 lipca 472 r. w Rzymie) – cesarz zachodniorzymski od 12 kwietnia 467 do 11 lipca 472 roku n.e. Jego żoną była Eufemia - jedyna córka cesarza Marcjana.

Przed wstąpieniem na tron pełnił urząd konsula, miał tytuł komesa i patrycjusza. Jego ojciec zasłynął jako wódz za panowania cesarza Teodozjusza II. Przez zachodnich Rzymian (m.in. przez Rycymera) nazywany był pogardliwie "Greczynkiem". Niektórzy historycy twierdzą, że wykazywał sympatie propogańskie. Około 453 ożenił się z córką cesarza Marcjana z jego pierwszego małżeństwa. Doczekał się z nią pięciorga dzieci:

  • córki Alipii, żony Rycymera,
  • Anthemiolusa, małego Antemiusza (ur. po 453 - zm. 471),
  • Marcjana (ur. przed 469 - zm. 484), męża Leoncji (córki Leona I),
  • Prokopiusza,
  • Antemiusza,
  • Romulusa.

W 468 roku wspólnie z cesarzem wschodniorzymskim podjął nieudaną próbę zniszczenia państwa Wandalów w Afryce. Po klęsce tej wyprawy oraz po równie nieudanej próbie odzyskania dla Rzymu części Galii (podczas której zginął w bitwie nad Rodanem jeden z jego synów, Anthemiolus), Antemiusz utracił znaczenie na rzecz swojego zięcia Rycymera, który postanowił pozbawić go władzy.

Przez kilka miesięcy 471 i 472 zbuntowany wódz oblegał Rzym, w którym bronił się Antemiusz. Po wdarciu się do miasta przez szturmujących, cesarz usiłował ukryć się w przebraniu żebraka, został jednak rozpoznany i 11 lipca 472 ścięty przez Gundobada, w istniejącym do dziś kościele pod wezwaniem męczennika Chryzogona (obecnie S. Crisogono in Trastevere).