Anthicus crinitus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anthicus crinitus
La Ferté-Sénectère, 1849
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

nakwiatkowate

Podrodzina

Anthicinae

Rodzaj

Anthicus

Gatunek

Anthicus crinitus

Anthicus crinitusgatunek chrząszcza z rodziny nakwiatkowatych i podrodziny Anthicinae.

Gatunek ten opisał po raz pierwszy w 1849 roku Faustin La Ferté-Sénectère[1].

Chrząszcz ten ma ubarwienie bladoczerwonawe do ciemnobrązowego z przyciemnionymi tylnymi ¾ długości pokryw i bladą plamką na ich szczycie. Punktowanie na powierzchni głowy jest bardzo rzadkie, zanikające pośrodku[2]. Przedplecze ma stosunkowo proste boki, nie ma silnie przewężonej nasady. Zarys pokryw jest jajowaty z dobrze zaznaczonymi barkami[3]. Z pokryw wyrastają rzadko rozmieszczone, bardzo długie szczecinki, dłuższe niż u innych środkowoeuropejskich przedstawicieli rodzaju, ale krótsze niż u Hirticollis hispidus[2]. Odnóża cechują się stopami o sercowatego kształtu członach przedostatnich. Tylna para odnóży ma golenie dłuższe od stóp[3].

Owad ten występuje od terenów pustynnych po lasy deszczowe, a także, szczególnie na północy zasięgu, w warunkach synantropijnych. Bytuje głównie na powierzchni gleby, rzadziej na roślinach[2].

Gatunek znany z wielu kontynentów. Zamieszkuje większą część Afryki, palearktyczną i orientalną część Azji, Australię, Meksyk, Kubę i Portoryko w Ameryce Północnej, Brazylię w Ameryce Południowej. Na Zakaukaziu znany jest z Azerbejdżanu i Armenii[2]. W Europie stwierdzony został w Grecji, na Malcie, w Turcji i południowej Rosji[2][1]. W 2007 pojedynczy okaz znaleziono w Polsce na Pobrzeżu Bałtyku, w okolicy Darłówka. Jest to najdalej na północ wysunięte stanowisko w Europie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Anthicus crinitus La Ferte-Senectere, 1849. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-12-23].
  2. a b c d e f Robert Lasecki, Rafał Ruta, Dmitry Telnov. Anthicus crinitus LaFerté-Sénectěre, 1849 (Coleoptera, Anthicidae) nowy dla fauny Polski, z krytycznym wykazem Anthicidae Polski. „Wiadomości Entomologiczne”. 32 (3), s. 179–184, 2013. 
  3. a b Daniel Kubisz, Przemysław Szwałko: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 80. Nakwiatkowate - Anthicidae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1998, s. 16-23.