Anthony Albanese

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anthony Albanese
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 marca 1963
Sydney

Premier Australii
Okres

od 23 maja 2022

Przynależność polityczna

Australijska Partia Pracy

Poprzednik

Scott Morrison

Wicepremier Australii
Okres

od 27 czerwca 2013
do 18 września 2013

Poprzednik

Wayne Swan

Następca

Warren Truss

podpis
Strona internetowa

Anthony Albanese (ur. 2 marca 1963 w Sydney) – australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy (ALP), od 2007 do 2013 członek gabinetu federalnego, w tym od 27 czerwca do 18 września 2013 jako wicepremier Australii. Od 23 maja 2022 roku premier Australii[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem University of Sydney, przed rozpoczęciem kariery politycznej pracował w bankowości. W 1985 został researcherem w gabinecie politycznym ówczesnego ministra samorządów lokalnych i administracji, Toma Urena. W 1989 stał się jednym z zastępców stanowego sekretarza generalnego ALP w Nowej Południowej Walii, a w 1995 został starszym doradcą ds. politycznych w ekipie ówczesnego premiera tego stanu, Boba Carra.

W 1996 został wybrany do Izby Reprezentantów jako przedstawiciel okręgu wyborczego Grayndler, obejmującego część Sydney. W 1998 trafił do gabinetu cieni, w którym zasiadał przez dziewięć kolejnych lat. Po wygranej ALP w wyborach w 2007 roku, objął urząd ministra odpowiedzialnego za kwestie infrastrukturalne. Pełnił to stanowisko, z lekko zmieniającymi się szczegółowymi zakresami kompetencji, w trzech kolejnych gabinetach ALP: pierwszym gabinecie Rudda, pierwszym gabinecie Gillard oraz drugim gabinecie Gillard.

26 czerwca 2013 na posiedzeniu klubu parlamentarnego ALP, na którym dokonano zmiany lidera partii z Julii Gillard na Kevina Rudda, Albanese został wybrany zastępcą lidera federalnego ALP. Tradycyjnie stanowisko to łączy się z urzędem wicepremiera, o ile tylko partia jest u władzy. Następnego dnia wszedł w skład drugiego gabinetu Rudda jako zastępca szefa rządu, a także minister odpowiedzialny za kwestie transportu i łączności. Opuścił te stanowiska we wrześniu 2013, co miało związek z przegranymi przez ALP wyborami i przejściem tej partii do opozycji.

23 maja 2022 został wybrany na premiera Australii[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Albanese jest mężem partyjnej koleżanki, Carmel Tebbutt, która reprezentuje tę samą część Sydney w Zgromadzeniu Legislacyjnym Nowej Południowej Walii i która przez pewien czas pełniła urząd wicepremiera tego stanu. Mają jednego syna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Anthony Albanese sworn in as Prime Minister, The New Daily, 23 maja 2022 [dostęp 2022-06-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]