Antoni (Jerjannakis)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Anthony Gergiannakis)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni
Anthony
Metropolita
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 2 marca 1935
Avgeniki
Data i miejsce śmierci 25 grudnia 2004
Sacramento
Biskup San Francisco
Okres sprawowania 1979–1997
Metropolita San Francisco
Okres sprawowania 1997–2004
Wyznanie prawosławne
Kościół Patriarchat Konstantynopolitański
Inkardynacja Grecka Prawosławna Archidiecezja Ameryki
Prezbiterat 1960
Chirotonia biskupia 1979

Anthony Gergiannakis (ur. 2 marca 1935 we wsi Avgeniki na Krecie, zm. 25 grudnia 2004 w Sacramento) – grecki duchowny prawosławny, pierwszy biskup prawosławnej diecezji San Francisco, następnie metropolita San Francisco.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w szkole teologicznej na Chalki, we wrześniu 1960 został wyświęcony na kapłana. Wyjechał do pracy kościelnej w Stanach Zjednoczonych, gdzie jednocześnie uzupełniał wykształcenie na Uniwersytecie Yale’a, Uniwersytecie Chicagowskim i stanowym uniwersytecie w Wisconsin. Był duszpasterzem i propagatorem kultury i historii Rosji w wielu parafiach prawosławnych w USA.

W 1979 został biskupem nowo powołanej diecezji San Francisco. Zyskał przydomek „biskupa budowniczego”, kreował ponad 20 nowych parafii i świątyń prawosławnych. Brał aktywny udział w życiu hierarchii kościelnej, w 1997 po podniesieniu San Francisco do rangi metropolii został pierwszym metropolitą. Był współtwórcą m.in. Instytutu Badań Prawosławnych im. Patriarchy Athenagorasa, zainicjował festiwal ludowych tańców rosyjskich.