Antoni (Jerjannakis)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Anthony Gergiannakis)
Antoni
Anthony
Anthony Gergiannakis
Metropolita
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

2 marca 1935
Avgeniki

Data i miejsce śmierci

25 grudnia 2004
Sacramento

Biskup San Francisco
Okres sprawowania

1979–1997

Metropolita San Francisco
Okres sprawowania

1997–2004

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Inkardynacja

Grecka Prawosławna Archidiecezja Ameryki

Prezbiterat

1960

Chirotonia biskupia

1979

Anthony Gergiannakis (ur. 2 marca 1935 we wsi Avgeniki na Krecie, zm. 25 grudnia 2004 w Sacramento) – grecki duchowny prawosławny, pierwszy biskup prawosławnej diecezji San Francisco, następnie metropolita San Francisco.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w szkole teologicznej na Chalki, we wrześniu 1960 został wyświęcony na kapłana. Wyjechał do pracy kościelnej w Stanach Zjednoczonych, gdzie jednocześnie uzupełniał wykształcenie na Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Chicagowskim i stanowym uniwersytecie w Wisconsin. Był duszpasterzem i propagatorem kultury i historii Rosji w wielu parafiach prawosławnych w USA.

W 1979 został biskupem nowo powołanej diecezji San Francisco. Zyskał przydomek „biskupa budowniczego”, kreował ponad 20 nowych parafii i świątyń prawosławnych. Brał aktywny udział w życiu hierarchii kościelnej, w 1997 po podniesieniu San Francisco do rangi metropolii został pierwszym metropolitą. Był współtwórcą m.in. Instytutu Badań Prawosławnych im. Patriarchy Athenagorasa, zainicjował festiwal ludowych tańców rosyjskich.