Anthony de Jasay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anthony de Jasay
Antal Jászay
Ilustracja
Anthony de Jasay w Instytucie Juan de Mariana (2013)
Data i miejsce urodzenia 1925
Aba
Data śmierci 25 stycznia 2019
Zawód, zajęcie filozof
Narodowość Węgier
Alma Mater Nuffield College (Oksford)
Strona internetowa

Anthony Egan de Jasay, urodzony jako Antal Jászay w 1925 w Aba, Węgry, zm. 23 stycznia 2019[1]) – węgierski ekonomista i filozof polityczny znany w kręgu liberalnych uczonych ze swoich anty-etatystycznych prac.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w Székesfehérvárze oraz Budapeszcie, specjalizując się w naukach rolniczych. W latach 1947-48 pracował jako dziennikarz (wolny strzelec). W owym czasie przez swoją działalność dziennikarską został zmuszony do ucieczki z kraju w 1948 roku. Spędziwszy dwa lata w Austrii, postanowił wyemigrować do Australii w 1950 roku i podjąć tam studia zaoczne z ekonomii na University of Western Australia. Po wygraniu stypendium (Hackett Studentship) przeniósł się na Oksford w Anglii w 1955 roku, gdzie został wybrany na pracownika naukowego (research fellow) na Nuffield College. W tym okresie Jasay publikował w Economic Journal, Journal of Political Economy i innych naukowych czasopismach. W końcu opuścił Oksford w 1961 i rok później przeniósł się do Paryża, gdzie został bankierem inwestycyjnym – najpierw na stanowisku dyrektora, a później, założywszy firmę, na swój własny rachunek. Jasay inwestował w kilku europejskich krajach i w USA. W 1979 roku przeszedł na emeryturę osiedlając się w wiosce Paluel u wybrzeży Normandii, gdzie mieszkał do śmierci. Miał żonę (Isabelle née de La Borde-Caumont), trójkę dzieci (Anthony, Gabrielle oraz Sandor) i szóstkę wnucząt (Nicholas, George, Theodora, Adelaide, Olivier oraz Amelie)[2].

Początkowo specjalizował się w ekonomii, a później w kręgu jego zainteresowań stanęła filozofia polityczna. Jego pisma często dotyczą obu tych sfer. Opublikował pięć książek, część z nich została przetłumaczona (w sumie na sześć języków), jak i dziesiątki artykułów głównie po angielsku, ale także po francusku i niemiecku.

Pisał comiesięczne felietony zatytułowane „Thinking Straight” (dawniej „Reflections from Europe”)[3] na łamach The Library of Economics and Liberty[4].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. André Wendt: Anthony de Jasay verstorben. European Center of Austrian Economics Foundation (ECAEF), 26. Januar 2019.
  2. Anthony DE JASAY Obituary - London Bridge, City of London | The Times, www.legacy.com [dostęp 2019-07-05].
  3. „Reflections from Europe”. [dostęp 2013-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-04)].
  4. The Library of Economics and Liberty

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]