Liga Antydefamacyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Anti-Defamation League)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Antydefamacyjna (Liga przeciw Zniesławieniom)
Anti-Defamation League
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Nowy Jork
Data założenia 1913
Dyrektor Jonathan Greenblatt
brak współrzędnych
Strona internetowa

Liga Antydefamacyjna, Liga przeciw Zniesławieniom[a], ADL (od ang. Anti-Defamation League) – amerykańska organizacja, jedna z najstarszych i najważniejszych organizacji żydowskich na świecie, której celem jest walka z nienawiścią i uprzedzeniami wobec Żydów. Jej założycielem był Sigmund Livingston[b].

Główną siedzibą organizacji jest Nowy Jork. Jej dyrektorem jest Jonathan Greenblatt[2]. Liga Antydefamacyjna jest członkiem stowarzyszonym w ramach American Israel Public Affairs Committee. Jej członkowie określają ją jako instytucję walczącą w obronie praw człowieka i praw obywatelskich.

Organizacja powstała w 1913 roku w Chicago jako stowarzyszenie antyrasistowskie pod patronatem organizacyjnym B’nai B’rith. Obecnie działa jako formacja niezależna. Zatrudnia w Nowym Jorku ponad 200 pracowników. Jej zaplecze strukturalne stanowi 29 biur stanowych oraz 3 biura zagraniczne, a roczny budżet wynosi około 50 mln dolarów.

Liga Antydefamacyjna wsparła polskie starania mające na celu zmianę nazwy obozu w Oświęcimiu na „nazistowski niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau” w dokumentacji UNESCO[3]. Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” wydała też oświadczenie na temat słów minister edukacji narodowej, Anny Zalewskiej, dotyczących pogromów Żydów w Jedwabnem i Kielcach[4].

Termin anti-defamation (w połączeniu z league) jest zastrzeżony przez Ligę Antydefamacyjną (polska fundacja Reduta Dobrego Imienia używa więc wyrażenia against defamation[5]).

Film[edytuj | edytuj kod]

  • W 2009 powstał film dokumentalny poświęcony antysemityzmowi oraz działalności Anti-Defamation League w reż. Jo’awa Szamira pt. Dezinformacja (dosł. Znieslawienie). Występuje w nim zarząd organizacji oraz jej krytycy w tym m.in. Norman Finkelstein[6].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. także: Liga przeciwko Zniesławieniom, Liga przeciw Zniesławieniu, Liga przeciwko Zniesławieniu. Często spotykany zapis przyimka „przeciw(ko)” wielką literą jest niezgodny z polskimi normami ortograficznymi[1].
  2. Bezpośrednim celem Ligi jest poprzez odwoływanie się do rozumu i sumienia, a także w razie konieczności do prawa położenie kresu zniesławianiu narodu żydowskiego. Jej celem ostatecznym jest zapewnienie sprawiedliwości i godnego traktowania również wszystkim obywatelom oraz doprowadzenie do zaprzestania raz na zawsze niesprawiedliwej oraz krzywdzącej dyskryminacji oraz szydzenia z jakiejkolwiek sekty lub grupy obywateli. Sigmund Livingston.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]