Antikensammlung Berlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antikensammlung Berlin – zbiory sztuki antycznej w berlińskich muzeach (niem. Staatliche Museen zu Berlin); jedna z najbogatszych kolekcji tego typu na świecie, obejmująca obiekty ze starożytnej Grecji i Rzymu, a także sztukę etruską i cypryjską.

Zbiory prezentowane są w trzech muzeach na berlińskiej Wyspie Muzeów: Muzeum Pergamońskim, Starym Muzeum i Nowym Muzeum. Do kolekcji należą m.in. ołtarz pergamoński i brama targowa z Miletu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Antikensammlung Berlin to jedna z najstarszych tego typu kolekcji na północ od Alp[1]. Swój początek ma w zbiorach elektorów brandenburskich – obiekty z tej kolekcji, zinwentaryzowane w 1648 roku, do tej pory znajdują się w zbiorach berlińskich[1].

W XIX w. rozwinęła się idea ogólnodostępnego muzeum publicznego i w 1830 roku otwarto Stare Muzeum wzniesione naprzeciwko królewskiego zamku miejskiego według projektu Karla Friedricha Schinkla (1781–1841)[1]. W XIX w. kolekcja szybko się rozrastała i w 1855 roku otwarto Nowe Muzeum[1]. W 1930 roku otwarto kolejny gmach – Muzeum Pergamońskie, w którym umieszczono monumentalny ołtarz pergamoński i bramę targową z Miletu[1].

W okresie II wojny światowej zbiory zostały ewakuowane i schowane w bunkrach na terenie Berlina lub w magazynach poza miastem[1]. Po wojnie wszystkie zbiory przechowywane w Berlinie zostały wywiezione przez Armię Czerwoną do Moskwy i Leningradu, a te magazynowane poza miastem zostały przekazane przez aliantów do tzw. „Collection Points”[1].

W 1958 roku ZSRR zwrócił NRD półtora miliona dzieł sztuki, w tym panele fryzowe ołtarza pergamońskiego[1]. Zwrócone dzieła znalazły się w północnym skrzydle Muzeum Pergamońskiego[1]. Na terenie Berlina Zachodniego zbiory Antikensammlung były prezentowane w Antikenmuseum[1]. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku kolekcje zostały połączone[1].

W latach 1994–2004 przeprowadzono renowację ołtarza pergamońskiego, a w latach 2006–2008 bramy targowej z Miletu[1]. W latach 2010–2011 rzeźby greckie i rzymskie zostały przeniesione z północnego skrzydła Muzeum Pergamońskiego do Starego Muzeum, a starożytna sztuka Cypru i Rzymu prezentowana jest od 2009 roku w odbudowanym Nowym Muzeum[1].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Antikensammlung Berlin to jedna z najbogatszych kolekcji sztuki antycznej na świecie[1]. Obejmuje obiekty ze starożytnej Grecji i Rzymu, a także sztukę etruską, cypryjską i z terenów północnego regionu Morza Czarnego[1]. W zbiorach znajdują się m.in. rzeźby, elementy architektoniczne, wazy, brązy i terakoty, a także biżuterię i wyroby z kości słoniowej[1] – ok. 27 tys. obiektów wykonanych z kamienia i ok. 19 tys. obiektów ceramicznych i terakotowych[2]. Wiele obiektów to znaleziska z wykopalisk prowadzonych przez muzea berlińskie na przełomie XIX i XX wieku na terenie Grecji, Turcji i Cypru[1].

Do kolekcji należą m.in.[3]:

Kolekcja prezentowana jest w trzech muzeach na berlińskiej Wyspie Muzeów: Muzeum Pergamońskim, Starym Muzeum i Nowym Muzeum[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Link zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]