Antioch VIII Grypos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antioch VIII Grypos
Ilustracja
Moneta Antiocha VIII Gryposa
władca państwa Seleucydów
Okres

od 126 p.n.e.
do 96 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

Seleucydzi

Data śmierci

96 p.n.e.

Ojciec

Demetriusz II Nikator

Matka

Kleopatra Thea

Dzieci

Seleukos VI Epifanes,
Antioch XI Epifanes Filadelfos,
Filip I Filadelfos,
Demetriusz III Filopator,
Antioch XII Dionizos

Antioch VIII Epifanes Filometor Kallinikos Grypos (Krzywonosy)[1] (ur. 141 p.n.e., zm. 96 p.n.e.[1]) – król Syrii panujący w latach 12696 p.n.e., z dynastii Seleukidów, młodszy syn Demetriusza II Nikatora i Kleopatry Thea[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości kształcił się w Atenach[1]. W 126 p.n.e. jego matka uczyniła go współwładcą[1]. Za jego panowania miała miejsce uzurpacja Aleksandra Zabinasa, którego pokonał z pomocą Ptolemeuszy[1]. Przez pierwsze kilka lat panowania Antiocha VIII faktyczną władzę sprawowała jego matka Kleopatra Thea, którą zamordował w obawie o własne życie w roku 121 p.n.e.[1] (Kleopatra otruła nazbyt samodzielnego starszego brata Antiocha, Seleukosa V). Było to powodem długotrwałej wojny domowej między Antiochem VIII a jego przyrodnim bratem Antiochem IX Kyzikenosem[1], synem Kleopatry Thei i Antocha VII Sidetesa. Antioch VIII utrwalił swoją władzę w Syrii właściwej, brat zaś zagarnął dla siebie pas nadbrzeżny i Celesyrię. Jego panowaniu położył kres spisek[1]. Miał pięcioro synów i jedną znaną z imienia córkę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j D. Bing, J. Sievers, Antiochus [online], Encyclopaedia Iranica Online [dostęp 2023-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2023-01-13] (ang.).