Antioch VII Sidetes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antioch VII Sidetes
Ilustracja
władca państwa Seleucydów
Okres

od 138 p.n.e.
do 129 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

Seleucydzi

Data urodzenia

159 p.n.e.

Data śmierci

129 p.n.e.

Ojciec

Demetriusz I Soter

Rodzeństwo

Demetriusz II Nikator

Dzieci

Antioch IX Kyzikenos

Antioch VII Sidetes (ur. ok. 159 p.n.e.[1], zm. 129 p.n.e.[1]) – władca królestwa Seleukidów, trzeci syn Demetriusza I Sotera[1], młodszy brat Demetriusza II Nikatora.

Wychował się w miejscowości Side w Pamfilii, skąd wziął się jego przydomek[1].

Na wieść o partyjskiej niewoli swojego brata Demetriusza II Nikatora, wysunął własne żądanie tronu, opuścił w 138 p.n.e. Azję Mniejszą i na czele wojska pokonał uzurpatora Diodotusa Tryphona[1]. W 134 p.n.e.[potrzebny przypis] czasowo zlikwidował niezależność państwa żydowskiego[1], a umocnienia Jerozolimy zburzył[potrzebny przypis].

W 130 p.n.e. poprowadził długo przygotowywaną wyprawę na wschód przeciwko Partom[1]. Kampania w początkowej swej fazie okazała się sukcesem i przyniosła zajęcie Babilonii oraz Medii[1]. W czasie rozmów pokojowych zażądał od króla Partów Fraatesa II ustępstw terytorialnych (wszystkich zdobyczy Partów z poprzednich lat poza Hyrkanią i Partią właściwą) i wydania swojego brata- Demetriusza II Nikatora[1].

Sądząc, iż losy wojny są przesądzone, rozpuścił wojska na leża zimowe, aby uniknąć problemów z aprowizacją[1]. W tym samym czasie wybuchło powstanie ludności w Medii, gdzie stacjonowała armia Antiocha VII. Powstańcy wspierani przez Fraatesa II zaatakowali rozproszone oddziały Seleukidy. Antioch VII Sidetes poniósł śmierć albo od broni w bitwie, albo popełniając samobójstwo[1]. W 128 p.n.e.[potrzebny przypis] Fraates II odesłał jego ciało do Antiochii[1]. Miał kilkoro dzieci (ich liczba jest trudna do ustalenia[1]), spośród których najmłodszy syn był w historii znany jako Antioch IX[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n D. Bing, J. Sievers, Antiochus [online], Encyclopaedia Iranica Online [dostęp 2023-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2023-01-13] (ang.).