Antioch VII Sidetes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antioch VII Sidetes
Antiochus VII coin (Mary Harrsch).jpg
władca państwa Seleucydów
Okres panowania od 138 p.n.e.
do 129 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia Seleucydów
Urodziny 159 p.n.e.
Śmierć 129 p.n.e.
Ojciec Demetriusz I Soter
Rodzeństwo Demetriusz II Nikator
Dzieci Antioch IX Kyzikenos
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Antioch VII Sidetes (ur. 159 p.n.e., zm. 129 p.n.e.) - władca królestwa Seleukidów, syn Demetriusza I Sotera, młodszy brat Demetriusza II Nikatora.

Na wieść o partyjskiej niewoli swojego brata Demetriusza II Nikatora opuścił w 138 p.n.e. Azję Mniejszą i na czele wojska pokonał uzurpatora Diodotusa Tryphona. W 134 p.n.e. zlikwidował niezależność państwa żydowskiego, a umocnienia Jerozolimy zburzył.

W 130 p.n.e. poprowadził długo przygotowywaną wyprawę na wschód przeciwko Partom. Kampania w początkowej swej fazie okazała się sukcesem i przyniosła zajęcie Babilonii oraz Medii. W czasie rozmów pokojowych zażądał od króla Partów Fraatesa II ustępstw terytorialnych (wszystkich zdobyczy Partów z poprzednich lat poza Hyrkanią i Partią właściwą) i wydania swojego brata- Demetriusza II Nikatora.

Sądząc, iż losy wojny są przesądzone, rozpuścił wojska na leża zimowe. W tym samym czasie wybuchło powstanie ludności w Medii, gdzie stacjonowała armia Antiocha VII. Powstańcy wspierani przez Fraatesa II zaatakowali rozproszone oddziały Seleukidy. Antioch VII Sidetes poniósł śmierć. W 128 p.n.e. Fraates II odesłał jego ciało do Antiochii.