Antoś Petrykiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antoni Petrykiewicz
Data urodzenia 1905
Data i miejsce śmierci 16 stycznia 1919
Lwów
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari

Antoni Petrykiewicz (ur. 1905, zm. 16 stycznia 1919 we Lwowie) – polski uczeń, jeden z Orląt Lwowskich, uczestnik walk w obronie Lwowa w 1918, najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari.

Rodzina Antosia mieszkała na lwowskim Zniesieniu. Ojciec, Kasper Petrykiewicz, miał tam niedużą posiadłość i był wójtem tej dzielnicy. Antoni miał trzy siostry i czterech braci. Wszyscy Petrykiewiczowie brali udział w obronie Lwowa, a czterech z nich spoczęło na Cmentarzu Orląt – oprócz Antoniego byli to jego ojciec Kasper, stryj Michał i brat Zygmunt.

W 1918 Antoni Petrykiewicz był uczniem drugiej klasy V Gimnazjum Państwowego we Lwowie. Od początków listopada 1918 brał udział w ciężkich walkach o Lwów z Ukraińcami. Walczył w oddziale „Straceńców” późniejszego generała Romana Abrahama. Został ciężko ranny, broniąc „Reduty Śmierci” („Góry Stracenia”) na Persenkówce. Zmarł w szpitalu na Politechnice Lwowskiej 16 stycznia 1919. Naczelnik Józef Piłsudski nadał mu pośmiertnie Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari i pozostaje on do dzisiaj najmłodszym kawalerem tego orderu.

Generał Roman Abraham w jednej ze swych prac tak pisze:

Quote-alpha.png
...w moim oddziale Góry Stracenia walczył od pierwszych dni listopada uczeń II kl. gimnazjum, ś.p. Antoni Petrykiewicz, w wieku lat 13. W walce był nieustępliwy. Ciężko ranny pod Persenkówką 23 grudnia 1918 r., zmarł z ran w szpitalu na Politechnice. Za osobistą odwagę odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari. Był to najmłodszy w całej armii kawaler tego najwyższego odznaczenia wojennego...

Fragment nagrobka z Cmentarza Orląt Lwowskich:

Quote-alpha.png
szer. Petrykiewicz Antoni, lat 13, uczeń II klasy gimnazjum V z odcinka III Góra Stracenia, ranny 23.XII. na Persenkówce, †16 I 1919 r, kawaler Virtuti Militari, 3 krz. wal., odznaką rycerzy śmierci, oddz. III odc. Orlęta

Antoni Petrykiewicz został pochowany w katakumbach na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

Lwowski Listopad (fragment o Antosiu Petrykiewiczu)[edytuj | edytuj kod]

W pamięci ten żołnierz mały,
Który ocalił Lwów.
Dla Polski chwały:
Czapka większa od głowy,
Pod którą widać włos płowy.
A na obszernym mundurze
Jak ze starszego brata
Na łacie łata,
Dziura na dziurze.
Henryk Zbierzchowski