Antoine Galland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoine Galland
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1646
Rollot

Data i miejsce śmierci

1715
Paryż

Zawód, zajęcie

orientalista, archeolog

Antoine Galland (ur. w 1646 w Rollot, zm. w 1715 w Paryżu) – francuski orientalista i archeolog. Autor pierwszego europejskiego przekładu Księgi tysiąca i jednej nocy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1646 roku w Rollot jako siódme dziecko ubogiej rodziny[1]. W młodości uczył się hebrajskiego, łaciny i starogreki od kanoników, a następnie studiował w Noyon i w paryskim Collège de France[1]. W latach 1670–1675 przebywał w Konstantynopolu, towarzysząc francuskiemu ambasadorowi, gdzie nauczył się arabskiego, perskiego i tureckiego[1].

Cztery lata po powrocie do Francji, został antykwariuszem na dworze króla Ludwika XIV, gdzie zaczął kolekcjonować stare monety i manuskrypty[1]. Dzięki pracy nad słownikami, przetłumaczył na francuski Koran, a także napisał „Les Paroles remarquables, les bons mots et les maximes des Orientaux” oraz „Les Contes et fables indiennes de Bidpai et de Lokmam”[1]. W 1704 rozpoczął trzynastoletnią pracę nad tłumaczeniem syryjskich manuskryptów „Księgi tysiąca i jednej nocy” (Les Mille et une nuits). Zmarł w 1715 roku w Paryżu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Antoine Galland, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2018-05-09] (ang.).