Anton Delwig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anton Delwig
Анто́н Анто́нович Де́львиг
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 sierpnia 1798
Moskwa

Data i miejsce śmierci

26 stycznia 1831
Petersburg

Narodowość

rosyjska

Język

rosyjski

Dziedzina sztuki

poezja

Strona internetowa

Anton Delwig (ros. Анто́н Анто́нович Де́львиг, ur. 6 sierpnia?/17 sierpnia 1798 w Moskwie, zm. 14 stycznia?/26 stycznia 1831 w Petersburgu) – baron, rosyjski poeta, redaktor i wydawca, bliski przyjaciel z jednej klasy Aleksandra Puszkina (razem uczęszczali do Liceum w Carskim Siole). Puszkin zadedykował mu wiersz pt. O, Delwig.

Pisał niewiele. W swojej poezji Delwig trzymał się tradycji rosyjskiego neoklasycyzmu. Interesował się rosyjskim folklorem i napisał wiele imitacji pieśni ludowych. Do niektórych z nich została stworzona muzyka przez kompozytorów takich jak Aleksander Alabiew i Michaił Glinka.

Jako publicysta Delwig wydawał periodyk Północne Kwiaty(ros. Северные цветы 1825-1831), w którym stałym współpracownikiem był Puszkin. W latach 1830-1831 razem z Puszkinem redagował Gazetę literacką (ros. Литературная газета), której wydawanie zostało zakazane przez rząd carski po informacjach opublikowanych tam przez Jana Tadeusza Bułharyna. Wznowiona po śmierci Delwiga ukazuje się do dnia dzisiejszego.

Literatura (w języku rosyjskim)[edytuj | edytuj kod]

  • Artykuł o Antonie Delwigu w czasopiśmie Современник nr 2 i 5 z 1853 oraz nr 1 i 9 z 1854 autorstwa W. Gajewskiego
  • Pełny zbiór prac w czasopiśmie Библиотека Севера z czerwca 1893, pod redakcją W. W. Majkowa

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]