Anton Josipović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anton Josipović
Data i miejsce urodzenia

22 października 1962
Banja Luka (Jugosławia)

Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
Reprezentacja  Jugosławia
złoto Los Angeles 1984 boks
(półciężka do 81 kg)

Anton Josipović (ur. 22 października 1962 w Banja Luce) – jugosłowiański bokser, z pochodzenia Chorwat urodzony na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny. Mistrz olimpijski z 1984 roku z Los Angeles w kategorii do 81 kg.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Josipović rozpoczął treningi w klubie "Slavija" w Banja Luce. W 1982 został amatorskim mistrzem Jugosławii, a rok później mistrzem Bałkanów. W 1984 roku reprezentował Jugosławię podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Awansował do półfinału, gdzie jego przeciwnikiem był Algierczyk Mustapha Moussa. Josipović pokonał go, jednak nie doczekał się na przeciwnika w walce finałowej. Przy okazji drugiej walki półfinałowej wybuchł bowiem skandal z udziałem jugosłowiańskiego sędziego Gligorije Novičica. Podczas pojedynku Nowozelandczyka Kevina Barry`ego i Amerykanina Evandera Holyfielda sędzia zdyskwalifikował tego drugiego za nieprzepisowy nokaut, do którego doszło po komendzie sędziego nakazującej przerwanie walki. Zwycięski Kevin Barry został jednak tak mocno poturbowany w tej walce, że nie był w stanie stanąć w ringu naprzeciwko Josipovicia. Dlatego też reprezentant Jugosławii zdobył złoty medal bez finałowego pojedynku. Podczas dekoracji Josipović zaprosił Holyfielda na najwyższy stopień podium.

W 1990 Anton Josipović rozpoczął karierę zawodową. Nie osiągnął jednak większych sukcesów i wycofał się ze sportu w 1995 roku.