Anton Krasowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anton Wiaczesławowicz Krasowski
Антон Вячеславович Красовский
Imię i nazwisko przy narodzeniu Anton Wjaczesławowicz Kuzniecow-Krasowskij[1]
Data i miejsce urodzenia 18 czerwca 1975 roku
Podolsk
Zawód dziennikarz

Аnton Wiaczesławowicz Kuzniecow-Krasowski (ros. (Антон Вячеславович Кузнецов-Красовский), ur. 18 czerwca 1975 roku w Podolsku) – rosyjski dziennikarz i prezenter telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Anton Krasowski urodził się 18 czerwca 1975 roku w Podolsku. W 1992 roku ukończył szkołę średnią Nr 633 w Moskwie. W 1994 roku rozpoczął studia w Instytucie Literackim imienia Gorkiego. W 1996 roku rozpoczął pracę w NTV jako redaktor naczelny programu Kniżnyje nowosti (Книжные новости). W 1997 roku został krytykiem teatralnym magazynu „Wieczerniaja Moskwa” (Вечерняя Москва). Pracował w dzienniku „Kommiersant”, portalu internetowym Yandex, wydawnictwie Independent Media, był krytykiem teatralnym magazynu „Niezawisimaja Gazieta” i redaktorem kulturalnym magazynu „Vogue”.

W 2004 roku Krasowski przewodniczył działowi projektów specjalnych magazynu „Harper’s Bazaar”, w 2005 roku wydawał magazyn „Wallpaper”, przez dwa lata był kierownikiem działu medialnego kompanii konsultingowej Pynes&Moerner. W 2007 roku zredagował informator 100 łuczszych riestoranow Moskwy (100 лучших ресторанов Москвы). W latach 2009–2012 pracował jako redaktor naczelny programów NTWszniki (НТВшники)[2] i Muzykalnyj ring NTW (Музыкальный ринг НТВ). We wrześniu 2011 wziął udział w projekcie oświatowym MadeinKazan – Rasszyriaj Gorizonty-3 (Расширяй Горизонты-3). Współpracował wówczas z Sofiko Szewarnadze, Igorem Czapurinem, Ewieliną Chromczenko, Władimirem Dołgowem[3]. 28 grudnia 2011 roku przewodniczył kampanii wyborczej kandydata na stanowisko prezydenta Rosji Michaiła Prochorowa[4].

3 grudnia 2012 roku Krasowski wraz z Siergiejem Minajewem i byłym producentem Comedy Club Artakiem Gasparianem uruchomił stację Kontr TV. 11 grudnia „Kommiersant” poinformował o tym, że program stworzono z inicjatywy administracji prezydenta Rosji[5]. 25 stycznia 2013 roku w programie Angry Guyzzz rozpatrywano ustawę o zakazie propagandy homoseksualizmu. Podczas programu Krasowski publicznie oświadczył, że jest homoseksualistą: Jestem gejem i takim samym człowiekiem, jak Putin i Miedwiediew (Я гей и такой же человек, как Путин и Медведев)[6]. Program zakazano publikować i tego samego dnia skasowano firmowe konto internetowe dziennikarza, jego służbową skrzynkę pocztową i programy[7]. 28 stycznia Krasowski na własne życzenie opuścił program. Decyzję o jego zwolnieniu podejmował Siergiej Minajew[8]. W wywiadzie dla magazynu „Snob” (Сноб) Krasowski oświadczył, że Kontr TV jest projektem rządowym o charakterze propagandowym[7]. Program zamknięto w marcu 2013 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]