Antoni (Doronin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni
Dienis Doronin
biskup słucki i soligorski
Kraj działania  Białoruś
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1980
Baku
biskup słucki i soligorski
Okres sprawowania od 2015
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia słucka
Śluby zakonne 14 sierpnia 2009
Diakonat 28 sierpnia 2009
Prezbiterat 6 kwietnia 2010
Nominacja biskupia 23 października 2014
Sakra biskupia 3 stycznia 2015
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 3 stycznia 2015
Miejscowość Moskwa
Miejsce Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Paweł (Ponomariow), Arseniusz (Jepifanow), Dymitr (Drazdou), Guriasz (Apalko), Teofilakt (Kurjanow), Sergiusz (Czaszyn), Tichon (Zajcew), Beniamin (Tupieko), Pantelejmon (Szatow), Sawa (Michiejew)

Antoni, imię świeckie Dienis Walentinowicz Doronin (ur. 18 grudnia 1980 w Baku) – biskup Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie urzędniczej w Baku, w wieku sześciu lat razem z rodzicami przeprowadził się do Białoruskiej SRR. W 2003 ukończył seminarium duchowne w Mińsku, a następnie podjął studia na Mińskiej Akademii Duchownej. Między październikiem 2005 a lipcem 2006 kształcił się w Instytucie Teologii Prawosławnej przy centrum kulturalnym Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w Chambesy. Stopień kandydata nauk teologicznych uzyskał w 2008 na Mińskiej Akademii Duchownej na podstawie pracy poświęconej białoruskim trebnikom z XVII i XVIII w.[1].

Od 2007 pracował jako referent w zarządzie eparchii mińskiej. Równocześnie przez kolejne trzy lata pełnił obowiązki hipodiakona metropolity mińskiego i słuckiego Filareta. Ten sam hierarcha 14 sierpnia 2009 przyjął od niego wieczyste śluby mnisze i nadał mu imię zakonne Antoni na cześć świętego mnicha Antoniego Rzymianina; ceremonia postrzyżyn miała miejsce w monasterze Zaśnięcia Matki Bożej w Żyrowiczach. 28 sierpnia tego samego roku metropolita Filaret wyświęcił mnicha Antoniego na hierodiakona i skierował go do służby w katedralnym soborze Świętego Ducha w Mińsku. 6 kwietnia 2010 ten sam hierarcha udzielił mu święceń kapłańskich, zaś w grudniu 2010 podniósł go do godności ihumena[1].

W 2011 hieromnich Antoni został opiekunem bractwa młodzieżowego działającego przy soborze Świętego Ducha oraz wykładowcą historii Kościoła w seminarium duchownym w Mińsku. Od października 2012 wykładał w nim również liturgikę. W 2012 otrzymał godność archimandryty. W tym samym roku ukończył podyplomowe studia na kierunku psychologia praktyczna[1].

W czerwcu 2014 został kanclerzem eparchii mińskiej, natomiast w październiku tego samego roku Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na pierwszego ordynariusza nowo utworzonej eparchii słuckiej[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 3 stycznia 2015 w soborze Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu moskiewskim, pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup słucki
od 2015
Następca
Nadal sprawuje urząd