Antoni Adamski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antoni Adamski
Pozycja pomocnik
Klub Polska Spójnia Gniezno
Polska AZS Szczecin
PolskaWKS Śląsk Wrocław
Grunwald Poznań
Narodowość  Polska
Urodzony 29 maja 1932 w Gnieźnie
Zmarł 26 marca 2001 Szczecin
Tablica poświęcona Gnieźnienskim olimpijczykom,wśród nich Antoni Adamski.

Antoni Adamski (ur. 29 maja 1932 w Szczytnikach Duchownych, powiat gnieźnieński, zm. 26 marca 2001 w Szczecinie) – polski hokeista na trawie, olimpijczyk, z wykształcenia inżynier elektryk.

Był synem Franciszka i Elżbiety z Nowaków. W czasie kariery zawodniczej bronił barw Spójni Gniezno, AZS Szczecin, a w okresie służby wojskowej także OWKS Wrocław i WKS Poznań. Grał na pozycji pomocnika. Zdobył sześć tytułów mistrza Polski jako zawodnik Spójni (1948-1953). W latach 1950-1953 występował w reprezentacji Polski, m.in. brał udział w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952; w turnieju olimpijskim Polska zajęła 6. miejsce. Po zakończeniu kariery zawodniczej pozostał związany ze sportem jako działacz AZS Szczecin. Dyplom inżyniera elektryka uzyskał na Politechnice Szczecińskiej.Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie kwatera 104.

Hokej na trawie uprawiali trzej jego bracia - Heliodor (5-krotny mistrz Polski), Jan (3-krotny mistrz Polski) i Anatol - oraz kuzyn Narcyz (mistrz Polski). Był żonaty (żona Irena z Kozików), miał dwie córki (Arletę, zamężną Sałaciak, profesor filologii angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Magdalenę, lekarkę).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]