Antoni Garnuszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Antoni Garnuszewski (ur. 26 marca 1886 w Warszawie, zm. 17 sierpnia 1964 w Gdyni) – inżynier komunikacji, dyrektor i organizator Szkoły Morskiej w Tczewie, ojciec Zbigniewa Garnuszewskiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i służba[edytuj | edytuj kod]

W 1906 ukończył wydział nawigacyjny Szkoły Morskiej w Odessie i rozpoczął praktykę w rosyjskiej marynarce handlowej. W 1912 ukończył wydział budowy okrętów Politechniki w Petersburgu, po czym przeszedł do obowiązkowej służby w rosyjskiej marynarce wojennej (jako junkier), zdając egzamin oficerski Inżynieryjnej Szkoły Morskiej w Kronsztadzie. Pod koniec roku 1913 uzyskał stopień podporucznika - inżyniera okrętowego i podjął służbę w ówczesnej rosyjskiej twierdzy-porcie Sveaborg (dzisiejszy obszar Helsinek), pełniąc funkcje nadzorującego w bazie warsztatowo-budowlanej.

W niepodległej Polsce[edytuj | edytuj kod]

Od 1 czerwca 1920 w służbie Polskiej Marynarki Wojennej objął funkcję dyrektora powstającej Szkoły Morskiej w Tczewie (1920–1929). W 1923 organizował i brał udział w rejsie szkoleniowym STS Lwowa do Brazylii (podczas rejsu po raz pierwszy w dziejach polskiej żeglugi statek pod polską banderą przepłynął równik). Jest autorem pierwszych polskich podręczników fachowych z zakresu budownictwa okrętowego ("Budowa okrętu" i "Teoria okrętu"). Od sierpnia 1929 pełnił funkcje naczelnika wydziału administracji morskiej i zastępcy dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Podczas II wojny światowej, pod koniec września 1939 (po zajęciu Gdyni przez Niemców), został przymusowo wysiedlony do tzw. Generalnego Gubernatorstwa.

W czasach Polski Ludowej[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1945 objął stanowisko naczelnika wydziału żeglugi nowo powstałego Głównego Urzędu Morskiego w Gdańsku oraz wznowił prowadzenie wykładów z zakresu budowy i teorii okrętu w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.

W ramach PLO pływał drobnicowiec typu "B80" "MS Antoni Garnuszewski", zbudowany w 1974 w Szczecinie. Jedno z tczewskich osiedli zostało nazwane od jego nazwiska osiedlem Garnuszewskiego.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]