Antoni Jarosz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antoni Jarosz
Data i miejsce urodzenia 1 września 1938
Rozbórz

Antoni Jarosz (ur. 1 września 1938 w Rozborzu) – polski ekonomista, nauczyciel akademicki, profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1964 ukończył studia na Akademii Rolniczej w Szczecinie. W 1972 obronił doktorat, a w 1978 habilitował się w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy Komitecie Centralnym PZPR. W 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora.

W latach 1988–1994 zorganizował i kierował Katedrą Ekonomiki i Organizacji Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Do 2005 był kierownikiem Katedry Ekonomii i Historii Myśli Ekonomicznej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Tomaszowie Lubelskim. Pełnił także funkcje: kierownika Katedry Ekonomii na Wydziale Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej oraz dyrektora Akademii Polonijnej. Wykładał również na Akademii Rolniczej w Lublinie, Wyższej Szkole Gospodarczej w Przemyślu oraz w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu.

W 1998 był twórcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu, a następnie objął funkcję jej rektora. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Lwowskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2005 bez powodzenia kandydował do Senatu z ramienia Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna” w okręgu krośnieńskim[1]. W tym samym roku został odwołany z funkcji rektora PWSZ w związku z aresztowaniem pod zarzutem korupcji[2]. Spędził w areszcie śledczym 333 dni. W 2008 roku skazany za spowodowanie dwóch wypadków samochodowych, finansowanie z pieniędzy uczelni kampanii do Senatu, nakłanianie do fałszywych zeznań, wykorzystanie seksualne. W 2012 roku oskarżony o groźby pod adresem sędzi[3].

Jest autorem ponad dwudziestu książek i około 400 prac naukowych. W 2002 otrzymał złotą odznakę „Za zasługi dla miasta Jarosławia”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Jarosz w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  • Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny, tom II: H–Ł (redaktor naukowy Janusz Kapuścik), Warszawa 1999, s. 158 (z fotografią)