Antoni Norman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ks. Wikariusz Antoni Norman
Wikariusz (do 1980)
Ks. Wikariusz Antoni Norman
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 16 stycznia 1951
Wyznanie Katolicyzm
Kościół Kościół Rzymskokatolicki
Inkardynacja Diecezja włocławska
Ks. inf. mgr Antoni Norman
infułat
Ks. inf. mgr Antoni Norman
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 16 stycznia 1951
Administrator diecezji krakowsko-częstochowskiej
Okres sprawowania od 17 września 2011
Proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego i św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Bukownie
Okres sprawowania od 18 grudnia 1984
Wyznanie starokatolickie
Kościół Polskokatolicki
Inkardynacja Diecezja krakowsko-częstochowska

Ks. infułat mgr Antoni Norman (ur. 16 stycznia 1951) – polski duchowny starokatolicki, działacz ekumeniczny i społeczny, administrator diecezji krakowsko-częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego w RP, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego i św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Bukownie oraz proboszcz parafii katedralnej Matki Boskiej Królowej Apostołów w Częstochowie.

Antoni Norman wstąpił do Kościoła Polskokatolickiego w PRL w 1980, wcześniej był duchownym rzymskokatolickim, m.in. wikariuszem parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie Wielkopolskim[1]. 18 grudnia 1984 został pierwszym i jak dotąd jedynym proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Bukownie. 11 czerwca 2005 w dniu jubileuszu 30-lecia pracy kapłańskiej został mianowany przez bpa Jerzego Szotmillera wicedziekanem dekanatu śląskiego, natomiast w latach 2011–2012 był dziekanem tego dekanatu. Od 2005 jest także wizytatorem nauki religii polskokatolickiej w publicznych przedszkolach i szkołach, wszystkich parafii na terenie województwa małopolskiego i śląskiego[2].

Po śmierci bpa Jerzego Szotmillera (zm. 31 lipca 2011) Rada Synodalna Kościoła Polskokatolickiego w RP obdarzyła ks. Antoniego Normana godnością infułata i zamianowała go na urząd administratora diecezji krakowsko-częstochowskiej. Uroczysta instalacja nowego ordynariusza odbyła się 17 września 2011 w Bukownie[3].

Przypisy