Antoni Sadowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni Sadowski
Data i miejsce urodzenia 1669
Ostrowiec Świętokrzyski
Data i miejsce śmierci 25 kwietnia 1736
Amityville, Pensylwania
Ojciec Marcin Sadowski
Żona

Mary Bordt

Dzieci

James Sadowski
Jacob Sadowski

Historyczna tablica upamiętniająca Sadowskiego w Allegheny County Courthouse Pittsburgh, Pensylwania.

Antoni Sadowski (ang. Anthony Sadowski) (ur. 1669 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zm. 1736 w Amityville, Pensylwania) – polski szlachcic, pionier, traper i handlarz futer na terenach Kraju Ohio, tłumacz i przyjaciel Indian, założyciel miasta Sandusky w Stanach Zjednoczonych[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Urodził się około roku 1669 w Ostrowcu Świętokrzyskim w rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec Marcin Sadowski (ur. 1644 w Poznaniu, zm. 1673) był szambelanem polskich królów na zamku w Gostyniu w Wielkopolsce, posłem na Sejm I Rzeczypospolitej oraz inspektorem dóbr królewskich na Ukrainie[2]. Antoni Sadowski był ojcem Jamesa i Jacoba, uczestników wypraw Daniela Boone’a.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Podczas III wojny północnej w 1701 roku, Sadowski wraz ze swoim bratem został wzięty w Rydze jako zakładnik przez Szwedów. Udało mu się uciec z niewoli i przedostać do Szkocji, Anglii, a następnie, w roku 1704, do Nowego Jorku w Ameryce. Po przeniesieniu się do nowego świata Sadowski poślubił Mary Bordt Amerykankę duńskiego pochodzenia, z którą miał dziewięcioro dzieci[2].

W roku 1712 roku przybył do kolonii Pensylwania, gdzie starał się nawiązać przyjazne stosunki z rdzennymi Indianami amerykańskimi. Posiadł znajomość wielu języków indiańskich z grupy Delaware oraz języków irokeskich, więc został urzędowym tłumaczem kolonii. Wkrótce zajął się handlem podróżując po niezbadanych jeszcze obszarach Ameryki, docierając do Logstown w pobliżu obecnego miasta Ambridge w Pensylwanii.

Założył kilka faktorii handlowych w Kraju Ohio, służących do handlu z Indianami. W 1729 roku, wraz z dwoma innymi handlarzami, utworzył Kittanning w Pensylwanii, a w 1735 roku założył faktorię, która dała początek miastu Sandusky. W roku 1735 Sadowski otrzymał obywatelstwo Pensylwanii[3]. Zginął w przypadkowym starciu z Indianami w Wirginii.

Anthony Sadowski jest dalekim przodkiem amerykańskiego prezydenta Geralda Forda[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Grzybowski: Tomahawki i muszkiety: Z dziejów Ameryki Północnej XV–XVIII wieku. Warszawa: 1965, s. 180–181.
  2. a b Wojciech Wierzewski: The Turbulent Life of Anthony Sadowski (pol.). W: Retrieved April 17, 2011 [on-line]. www.poles.org, 2006. [dostęp 2012-10-24].
  3. Treść tablicy pamiątkowej w Pensylwanii
  4. President Gerald Ford’s connection to the Gardner family (ang.). Ancestry.co.uk. [dostęp 2012-10-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grzybowski Stanisław: Tomahawki i muszkiety. Z dziejów Ameryki Północnej XV–XVIII w.. Warszawa: 1965.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]