Antoni Suchanek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni Suchanek
Ilustracja
Ławeczka malarza w Gdyni
Data i miejsce urodzenia 27 kwietnia 1901
Rzeszów
Data i miejsce śmierci 19 listopada 1982
Gdynia
Narodowość polska
Alma Mater Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Dziedzina sztuki malarstwo
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Antoni Suchanek (ur. 27 kwietnia 1901 w Rzeszowie, zm. 19 listopada 1982 w Gdyni) – polski malarz, marynista.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Zdolności plastyczne przejawiał od wczesnych lat młodości. W związku z czym odebrał wykształcenie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był uczniem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Osiadł w Gdyni, gdzie czerpał inspirację z powstającego miasta, portu i stoczni – w czym był prekursorem. Tworzył z perspektywy Kamiennej Góry i Kępy Oksywskiej. Za Panoramę Gdyni II na III Wystawie Morskiej otrzymał I nagrodę. W momencie rozpoczęcia kampanii wrześniowej 1939 roku zastępował Macieja Nehringa na stanowisku dyrektora muzeum „Zachęty”. Nadzorował zabezpieczenie i pakowanie zbiorów muzeum, w tym „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. W czasie II wojny światowej był więziony w obozie koncentracyjnym. W 1946 powrócił do Gdyni i osiedlił się w Orłowie. Tworzył kronikę ilustrującą podnoszenie się z ruin zniszczonego portu (cykl Stocznia buduje). Aktywny uczestnik życia artystycznego w Trójmieście, czego efektem było stworzenie w kawiarni artystycznej Cyganeria Grupy Polskich Marynistów Plastyków. Wsparł go w tym Marian Mokwa. Malował ilustracje do wielu czasopism ukazujących się na Wybrzeżu. Tworzył wystrój statków, wykonując obrazy do mes MS Oliwa, MS Koszalin i MS Modlin. Był częstym uczestnikiem indywidualnych wystaw, między innymi w:

Twórczość artysty znajduje się obecnie m.in. w: Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu oraz w zbiorach instytucji związanych z gospodarką morską i kolekcjach prywatnych na całym świecie.

W 1947 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[1].

Spoczywa na Cmentarzu Witomińskim obok swojej trzeciej żony, Stanisławy (kwatera 59-28-26)[2].

Grób Antoniego Suchanka na Cmentarzu Witomińskim

31 maja 2009 w Orłowie przy molo została odsłonięta rzeźba przedstawiająca artystę, która stanęła na skwerze nazwanym jego imieniem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 29 października 1947 „za zasługi położone w zabezpieczeniu arcydzieł kultury polskiej” M.P. z 1947 r. nr 149, poz. 894, pkt 26
  2. Wyszukiwarka cmentarna - Cmentarze Komunalne w Gdyni
  3. Mariusz Kurzyk: Ławeczka z rzeźbą przy orłowskim molo. trojmiasto.pl, 30 maja 2009. [dostęp 12 czerwca 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]