Antonio Sacchini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antonio Sacchini
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 czerwca 1730
Florencja

Data i miejsce śmierci

6 października 1786
Paryż

Gatunki

opera

Zawód

kompozytor

Antonio Sacchini, właśc. Antonio Maria Gasparo Gioacchino Sacchini (ur. 14 czerwca 1730 we Florencji, zm. 6 października 1786 w Paryżu) – włoski kompozytor operowy, twórca Edypa w Kolonie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 14 czerwca 1730 roku we Florencji w niezamożnej rodzinie. Otrzymał gruntowne wykształcenie w ramach którego nauczył się gry na skrzypcach, instrumentach klawiszowych, śpiewu i kompozycji w Conservatorio di Santa Maria di Loreto w Neapolu[1].

Został nauczycielem w swojej macierzystej uczelni jako secondo maestro, a po przejściu Gennara Manny na emeryturę w 1761 – jako primo maestro. W tym samym roku miała miejsce premiera jego pierwszej opery Andromaca w teatrze neapolskim. Rozszerzył wówczas swoją działalność i rozpoczął tworzyć opery także dla teatru w Rzymie, gdzie przeprowadził się w 1763 roku[1].

Pięć lat później przeniósł się do Wenecji, gdzie został dyrektorem Conservatorio dell'Ospedaletto, gdzie wystawił opery Alessandro Severo i Alessandro nelle Indie, a także wiele oratoriów i dzieł sakralnych. Kontynuował nauczanie, a jego uczennicami były m.in. Adriana Ferrarese i Nancy Storace. Następnie rozpoczął podróżować po Europie, odwiedzając Stuttgart, Monachium, osiedlając się w Londynie w 1772 roku. Przez dziewięcioletni okres pobytu nadal komponował opery, które brytyjski teoretyk muzyki Charles Burney uznał za najlepsze dzieła lat 70. XVIII wieku. Jego rozrzutność i rozwiązłość spowodowały poważne zobowiązania finansowe, przez które musiał uciekać do Paryża przed wierzycielami[1].

Jego wizyta w stolicy Francji, zbiegła się z wizytą cesarza Józefa II Habsburga, który zapoznał się z dziełami Sacchiniego i polecił swojej siostrze Marii Antoninie Austriaczce, aby objęła kompozytora swoim patronatem. Rywalizacja pomiędzy dominującymi twórcami klasycyzmu: Christophem Willibaldem Gluckem a Niccolem Piccinnim, sprawiła, że Sacchini poniósł porażki podczas wystawiania swoich oper[1].

Jednakże to właśnie podczas pobytu w Paryżu skomponował swoje magnum opus – Edypa w Kolonie, którego premiera miała miejsce w 1787 roku, już po śmierci autora. Sachhini zmarł 6 października 1786 roku w Paryżu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Antonio Sacchini, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2018-05-13] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]