Antraknoza liści topoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Objawy na górnej stronie liścia topoli
Objawy na dolnej stronie liścia

Antraknoza liści topoli lub zgorzel liści topoli (ang. leaf spot of poplar[1]) – grzybowa choroba różnych gatunków topoli, wywołana przez grzyby z rodzajów Drepanopeziza. Zaliczana jest do grupy antraknoz[2].

Występowanie i szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Choroba wywoływana jest przez kilka gatunków patogenów z rodzaju Drepanopeziza i ich anamorfy dawniej zaliczane do rodzaju Marssonina: Drepanopeziza populi-albae, Drepanopeziza populorum i Drepanopeziza punctiformis. W Europie jest szeroko rozprzestrzeniona. Powoduje oszpecenie liści, ich przedwczesne opadanie oraz zmniejsza przyrost drzewa. W latach 1965–1970 w zachodniej i południowej Europie miała miejsce epidemia tej choroby[2].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Objawy pojawiają się zazwyczaj w drugiej połowie lata. Mają postać nieregularnych brązowych plam, czasami z ciemniejszą obwódką. Plamy stają się coraz większe i z czasem zlewają się z sobą. Silnie porażone liście przedwcześnie opadają[3]. W czasie wilgotnej pogody na górnej stronie blaszki liściowej pojawiają się konidiofory z zarodnikami konidialnymi. Mają postać białych wstęg, można je dostrzec przez lupę[2].

Etiologia i epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Patogeny choroby zimują na opadłych liściach. Wiosną wytwarzają płciowe zarodniki zwane askosporami. Zarodniki te roznoszone przez wiatr dokonują infekcji pierwotnej porażając młode liście topoli. Infekcje pierwotne zazwyczaj nie są rozległe i nie stanowią dla drzew większego zagrożenia. Jednak przy sprzyjającej patogenom pogodzie, to znaczy przy długotrwałych deszczach, na porażonych liściach produkowane są bezpłciowe zarodniki konidialne dokonujące infekcji wtórnych i rozprzestrzeniające chorobę. Infekcje te bywają bardzo rozległe[3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

W szkółkach topoli zaleca się usuwanie porażonych pędów, wygrabywanie i niszczenie liści oraz opryskiwanie drzewek fungicydami miedziowymi. Opryskiwanie rozpoczyna się wiosną i ponawia co 2–3 tygodnie. Chroni to topole również przed parchem topoli[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EPPO Global Database [online] [dostęp 2017-10-10].
  2. a b c d Karol Manka, Fitopatologia leśna, Warszawa: PWRiL, 2005, ISBN 83-09-01793-6.
  3. a b Colorado State University. ''Aspen and Poplar Leaf Spots'' [online] [dostęp 2017-10-10].