Antresolka Profesorka Nerwosolka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antresolka Profesorka Nerwosolka
Scenariusz

Tadeusz Baranowski

Rysunki

Tadeusz Baranowski

Kraj wydania

Polska

Język

polski

Data pierwszego wydania

1980

Wydawca

Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
Bea
Tintin
ORIENT MEN i spółka

Tomów

6

Antresolka Profesorka Nerwosolka – polska humorystyczna seria komiksowa autorstwa Tadeusza Baranowskiego, przez niektórych uważany za jego opus magnum[1]. Głównymi bohaterami są naukowiec profesor Nerwosolek i jego asystentka Entomologia przeżywający przygody podczas niecodziennych wypraw naukowych[2].

Przez niektórych uważany za opus magnum Tadeusza Baranowskiego

Historia publikacji[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie profesor Nerwosolek miał zadebiutować w magazynie Alfa, jednak w wyniku braku porozumienia komiks nie trafił do druku[3]:

Kiedy po raz pierwszy narysowałem epizod z życia Profesorka Nerwosolka, pani redaktor ukazującego się w KAW pisma Alfa oświadczyła: Generalnie TAK, ale ten tytuł... Dlaczego właściwie Entomologia (przecież nie ma takiego imienia) i nie taki znowu z Profesora Nerwosolek... Zaproponowała zmianę tytułu na Profesor X działa!. Nie zgodziłem się na ten banał i historyjka nigdy nie została wydrukowana. Książeczka Antresolka Profesorka Nerwosolka powstała właściwie na złość tej pani[2].

Pierwszy raz Nerwosolek pojawił się na łamach Świata Młodych w roku 1980, gdzie kolejne opowieści zamieszczano do 1982 roku. Pierwsza historia Antresolka profesorka Nerwosolka została jako część Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko. Kolejne dwie ukazały się jako samodzielny album w 1985 roku[2][4].

Następnym komiksem z udziałem bohaterów była Podróż smokiem Diplodokiem, gdzie centralnymi postaciami byli Lord Hokus Pokus i tytułowy Diplodok.

Po wyjeździe Baranowskiego do Francji, podczas swej pracy w Tintinie, w latach 1984-1986 umieszczał tam komiksy z udziałem Nerwosolka i Entomologii, których część została opublikowana w albumie Przepraszam, remanent[5].

W 2005 roku Tadeusz Baranowski przy wsparciu fanów i czytelników, wydał album Tffffuj! Do bani z takim komiksem! będący ostatnim komiksem z udziałem profesora Nerwosolka i Entomologii[6].

W maju 2003 Tadeusz Baranowski na swoim profilu facebookowym roku opublikował szkice małoletnich Nerwosolka i Entomologii, oznajmiając prace nad albumem opowiadającym o ich dziecięcych przygodach[7].

Komiksy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Pierwsze wydanie w prasie Pierwsze wydanie albumowe Uwagi
Antresolka profesorka Nerwosolka 1980, „Świat Młodych 1982 Pierwsza część w pierwszym wydaniu albumowym pt. Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko. W 2003 roku została wydana wraz z pozostałymi częściami w formie pojedynczego albumu.
Antresolka profesorka Nerwosolka: wyprawa kosmiczna 1981, „Świat Młodych” 1985 Wydane razem jako pojedynczy album pt. Antresolka profesorka Nerwosolka.
Antresolka profesorka Nerwosolka: wyprawa morska 1982, „Świat Młodych”
Podróż smokiem Diplodokiem 1984, „Świat Młodych” 1986
ZOO w kosmosie 1984-1986, „Tintin
Wirus pozaziemski
Przepraszam Remanent 1990
Tffffuj! Do bani z takim komiksem! 2005 Album pożegnalny.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Profesor Nerwosolek – podstarzały naukowiec będący zapatrzonym swoją pracę. Wynalazca i organizator wielu wypraw naukowych. Nieco dziecinny i często chodzący z głową w chmurach. Zagorzały fan Kabaretu Starszych Panów.

Entomologia Motylkowska – asystentka i gospodyni Nerwosolka. Jest w podeszłym wieku. Do jej zadań należy opieka nad domostwem oraz uczestnictwo w eksperymentach profesora. Panicznie boi się myszy. Poza opieką nad domostwem bierze czynny udział w wyprawach organizowanych przez Nerwosolka. Bardziej stąpająca po ziemi i rozsądniejsza od swego pracodawcy.

Lord Hokus Pokus – czarnoksiężnik żądny władzy nad światem. W Antresolce Profesorka Nerwosolka pełnił rolę czarnego charakteru i głównego antagonisty. Po spotkaniu z Nerwosolkiem i Entomologią stał się pozytywnym bohaterem, jednak wciąż marzy o podbiciu świata[8].

Diplodok – młodociany dinozaur o możliwości przemieszczania się w czasie i przestrzeni. Jego cechą charakterystyczną są ogromne uszy rozciągnięte od ciągłego strofowania przez dorosłe dinozaury. Przyjaciel Lorda Hokus-Pokusa[8].

Szlurp i Burp – dwa wampiry mieszkające w zamku narysowanym przez Autora obok domostwa Nerwosolka. W wyniku fortelu zastosowanego przez Nerwosolka uciekli z zamku stając się bezdomnymi i szukali różnych sposobów na poprawę swojej sytuacji materialnej. Są w posiadaniu magicznych pierścieni pozwalających na zmianę postaci. Mimo bycia wampirami są poczciwi i nie robią nikomu krzywdy i otwarcie krytykują Autora, że nie chce z nich zrobić bohaterów pozytywnych[2][9].

Mysza Raptus, pseud. Ryży Ogon – sfrustrowana mysz mieszkająca w domostwie Nerwosolka. Jest zapatrzona w siebie i szuka okazji do polepszenia, jej zdaniem, niskiego statusu. Kocha jeść ser, ma obsesję na punkcie swego ogona i narzeka, że musi grać rolę w komiksie. Główny antagonista Tffffuj! Do bani z takim komiksem!.

Robak – robak będący współlokatorem Myszy Raptus. Jest głosem rozsądku w niecnych planach Myszy. Mieszka w kawałku sera.

Autor – wspominany wielokrotnie przez bohaterów twórca komiksu. Często pomaga im w trudnych sytuacjach.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

W latach 1984 i 1986 pojawił się krótkometrażowy film animowany Przygody profesora Nerwosolka i jego kontynuacja Kosmiczne przygody profesora Nerwosolka będące adaptacją Antresolki profesorka Nerwosolka. Głosu Nerwosolkowi użyczył Mieczysław Grąbka.

W 2015 roku został ogłoszony film pełnometrażowy Podróż smokiem Diplodokiem produkowany przez studio Human Ark, mający być połączeniem animacji 3D z ręcznie malowanymi elementami. Reżyserią zajmuje się Wojtek Wawszczyk, będący wraz z Rafałem Skarżyckim współtwórcą scenariusza. W 2017 roku pojawił się sneak peek animacji. Premiera została pierwotnie zaplanowana na 2020 rok[10][11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koziarski i Obremski 2021 ↓, s. 9.
  2. a b c d Leszek Kaczanowski: Antresolka Profesorka Nerwosolka. Relax. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-11)]. (pol.).
  3. Koziarski i Obremski 2021 ↓, s. 7.
  4. Koziarski i Obremski 2021 ↓, s. 8.
  5. Mirosław Korkus: Przepraszam Remanent. Tadeusz Baranowski – Strona prawie autorska. [dostęp 2021-01-07]. (pol.).
  6. Mirosław Korkus: Tffffuj! Do bani z takim komiksem!. Tadeusz Baranowski – Strona prawie autorska. [dostęp 2021-01-07]. (pol.).
  7. Tadeusz Baranowski: ...pomimo mojego podeszłego wieku i tzw. "chorób współistniejących" , postanowiłem zacząć rysować album o małym Nerwosolku i Entomologii. (wstępnie tak będą wyglądać). 🙃. Facebook. [dostęp 2021-05-06]. (pol.).
  8. a b Leszek Kaczanowski: Hokus Pokus i Diplodok. Relax. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-20)]. (pol.).
  9. Leszek Kaczanowski: Szlurp i Burp. Relax. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-20)]. (pol.).
  10. Bartosz Wróblewski: Polacy ekranizują kultowe komiksy Baranowskiego. Czy 'Diplodok' podbije świat?. Gazeta Wyborcza, 2016-12-28. [dostęp 2020-01-07]. (pol.).
  11. DIPLODOK – SNEAK PEEK ANIMACJI NA PODSTAWIE KOMIKSÓW TADEUSZA BARANOWSKIEGO [TRAILER]. Dzika Banda, 2017-11-29. [dostęp 2020-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-08)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]