Przejdź do zawartości

Antymachos I Theos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moneta z wybitą podobizną Antymachosa i wizerunkiem Posejdona na rewersie

Antymachos I Theos – król Baktrii panujący ok. 185-170 p.n.e. Przywrócił jedność państwa, odzyskując prowincje oderwane w czasie panowania swojego poprzednika Eutydemosa II przez uzurpatorów Agatoklesa i Pantaleona. Dokonał również pierwszego rozszerzenia granic państwa baktryjskiego w kierunku doliny Kabulu i doliny Indusu.

Znany jest ze świadectw numizmatycznych oraz z pochodzącego z Baktrii kwitu podatkowego. W kwicie tym wymieniono władcę obok drugiej postaci o tym samym imieniu i nieznanego bliżej Eumenesa. Zazwyczaj przyjmuje się, że drugi Antymachos był synem króla i tożsamy jest z Antymachosem II Nikeforosem. Być może także Eumenes był królewskim synem i koregentem, niepoświadczonym do tej pory przez żadne inne źródła[1].

Powiązania dynastyczne Antymachosa są niejasne. Na jego monetach znajduje się wizerunek Posejdona, podczas gdy dotychczasowi władcy emitowali monety z Zeusem lub Heraklesem. Możliwe zatem, że był osobą spoza dotychczasowego kręgu władzy, np. zarządcą którejś z prowincji, który objął władzę po zakończeniu wojny domowej między rodami Diodotosa i Eutydemosa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Kalita, Grecy w Baktrii i Indiach, Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagiellonica", Kraków 2009, ISBN 978-83-88737-92-3, s. 134-135.
  2. Stanisław Kalita, Grecy w Baktrii i Indiach, Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagiellonica", Kraków 2009, ISBN 978-83-88737-92-3, s. 140-141.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]