Any key

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Typowy komunikat proszący o wciśnięcie dowolnego klawisza w MS-DOS
Fikcyjny klawisz Any key

Any key – termin pochodzący od wyświetlanej przez niektóre programy komputerowe prośby o wciśnięcie dowolnie wybranego klawisza na klawiaturze. Komunikat Press any key to continue był często spotykany w starszych systemach operacyjnych, kiedy jeszcze mysz nie była powszechnie używana, a oczekiwano potwierdzenia pewnej akcji ze strony użytkownika. Dla początkujących użytkowników komputerów, taka prośba mogła być myląca, ponieważ mogła być również zrozumiana jako polecenie naciśnięcia przycisku o nazwie any, który nie istniał i nie istnieje na klawiaturach komputerów osobistych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początek zamieszania dotyczącego "klawisza any" sięga czasów wczesnych wersji systemów operacyjnych DOS i MS-DOS, w których to komenda pause (wprowadzona z poziomu linii poleceń lub pliku wsadowego) powodowała wyświetlenie wspomnianego wyżej komunikatu i oczekiwanie na dane z klawiatury. Operacja ta miała w założeniu dać użytkownikowi czas na przykład na przeczytanie tekstu innych komunikatów.

W dzisiejszych czasach zjawisko jest spotykane dość sporadycznie, ponieważ współczesne programy komputerowe niemal zawsze mają rozbudowany system pomocy i są wyposażone w graficzny interfejs użytkownika, gdzie większość działań wykonuje się przy pomocy myszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jared Sandberg: 'It Says Press Any Key. Where's the Any Key?' (ang.). The Wall Street Journal, 2007-02-20. [dostęp 2017-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-25)].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]