Any key

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Typowy komunikat proszący o wciśnięcie dowolnego klawisza w MS-DOS.
Fikcyjny klawisz Any key

Any key (ang. dowolny klawisz) – termin pochodzący od wyświetlanej przez niektóre programy komputerowe prośby o wciśnięcie dowolnie wybranego klawisza na klawiaturze. Komunikat Press any key to continue był często spotykany w starszych systemach operacyjnych, kiedy jeszcze mysz nie była powszechnie używana, a oczekiwano potwierdzenia pewnej akcji ze strony użytkownika. Dla początkujących użytkowników komputerów, taka prośba mogła być myląca, ponieważ mogła być również zrozumiana jako polecenie naciśnięcia przycisku o nazwie any, który nie istniał i nie istnieje na klawiaturach komputerów osobistych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początek zamieszania dotyczącego "klawisza any" sięga czasów wczesnych wersji systemów operacyjnych DOS i MS-DOS, w których to komenda pause (wprowadzona z poziomu linii poleceń lub pliku wsadowego) powodowała wyświetlenie wspomnianego wyżej komunikatu i oczekiwanie na dane z klawiatury. Operacja ta miała w założeniu dać użytkownikowi czas na przykład na przeczytanie tekstu innych komunikatów.

W dzisiejszych czasach, zjawisko jest spotykane dość sporadycznie, ponieważ współczesne programy komputerowe niemal zawsze mają rozbudowany system pomocy i są wyposażone w graficzny interfejs użytkownika, gdzie większość działań wykonuje się przy pomocy myszy.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jednym z niewielu klawiszy, który nie powodował w systemie MS-DOS zakończenia oczekiwania na dowolny klawisz był przycisk Shift.
  • Any key do dziś jest dyżurnym tematem wielu żartów na temat początkujących użytkowników komputerów (między innymi w komiksie User Friendly).
  • Termin any key pojawił się w serialu The Simpsons: w odcinku "King-Size Homer" Homer Simpson usilnie poszukuje tego klawisza na klawiaturze.
  • Any key pojawia się także w grze komputerowej StarCraft: Brood War w jednej z ostatnich misji kampanii Terran, gdzie należy doprowadzić do przejęcia wrogiego komputera.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]