Anzio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anzio
miasto i gmina
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Włochy

Region

 Lacjum

Prowincja

Rzym

Kod ISTAT

058007

Powierzchnia

43 km²

Populacja (2004)
• liczba ludności


36 478

• gęstość

848,3 os./km²

Numer kierunkowy

06

Kod pocztowy

00042

Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Anzio”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Anzio”
Ziemia41°27′N 12°37′E/41,450000 12,616667
Strona internetowa

Anzio – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Rzym.

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 36 478 osób, 848,3 os./km². Jest to znany port rybacki i miejscowość wypoczynkowa posiadająca połączenie promowe z miejscowościami Ponza, Palmarola i Ventotene.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W starożytności Antium było stolicą państewka Wolsków. Po przyłączeniu do Republiki Rzymskiej popularna miejscowość wypoczynkowa patrycjuszy szukających ucieczki z ogarniętego wiecznym wrzeniem Rzymu. Odwiedzali miasto cesarze, a bogaci obywatele (jak np. Mecenas) budowali tu swe nadmorskie wille. W Antium urodzili się Kaligula i Neron, który osadził tu weteranów i zbudował port, którego ślady są widoczne do dziś. Podobnie widoczne są pozostałości willi patrycjuszowskich, gdzie w czasach najnowszych znaleziono wiele cennych dzieł sztuki. Apollo Belwederski (Muzeum Watykańskie) czy Gladiator Borghese (Luwr) pochodzą z willi w Anzio.

Najsłynniejsza była willa Nerona, dziś trudna do zidentyfikowania, choć przypuszcza się, że znajdowała się w miejscu zwanym Arco Muto. Wiadomo jedynie, że Neron wzniósł ją na miejscu pałacu, w którym cesarz Oktawian August przyjmował z rąk delegacji Rzymian tytuł „Ojca Ojczyzny” (łac. Pater Patriae). Willa zbudowana przez Nerona służyła kolejnym cesarzom aż po czasy Septymiusza Sewera (na przełomie II i III w. n.e.).

W średniowieczu Anzio straciło na popularności na rzecz pobliskiego Nettuno. Dopiero w końcu XVII wieku papieże Innocenty XII i Klemens XI odbudowali port, jednakże nie w tym samym miejscu, a nieco dalej na wschód, gdzie nieprzyjazne pływy powodują częste zamulanie basenów i kanałów. Anzio odzyskało swoją reputację w czasach Borgiów.

W czasie II wojny światowej Anzio i Nettuno były miejscem wielkiej operacji desantowej sprzymierzonych pod kryptonimem Operacja Shingle w 1944.

Użycie nazwy Anzio[edytuj | edytuj kod]

W roku 1968 na ekrany wszedł film Edwarda Dmytryka pt. Anzio, opowiadający o jednej z najgłośniejszych bitew II wojny światowej. W filmie wystąpili m.in. Robert Mitchum, Peter Falk, Arthur Kennedy i Robert Ryan.

Dwa amerykańskie okręty nosiły nazwę USS "Anzio".

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]