Aplikacja internetowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aplikacja internetowa (ang. web application), zwana również aplikacją webową – program komputerowy, który pracuje na serwerze i komunikuje się poprzez sieć komputerową z hostem użytkownika komputera z wykorzystaniem przeglądarki internetowej użytkownika, będącego w takim przypadku interaktywnym klientem aplikacji internetowej.

W pracy aplikacji internetowej musi pośredniczyć serwer WWW. Do przygotowania samej aplikacji używa się różnych mechanizmów (np. CGI, JSP, ASP.NET) i języków (np. PHP, Java, C#), jak również serwerów aplikacji. Mechanizm prezentacji danych w przeglądarce określa się czasem mianem cienkiego klienta.

Przykładem aplikacji internetowej jest mechanizm edycji treści encyklopedii Wikipedia. Inne witryny WWW należące do tej kategorii to np. serwis aukcyjny Allegro czy księgarnia internetowa Merlin.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Aplikacje internetowe, których pierwowzorami były aplikacje biurowe ewoluowały wraz z rozwojem technologicznym[1]. Początkowo posługiwano się interfejsem CGI, który umożliwiał komunikację pomiędzy oprogramowaniem serwera WWW a innymi programami za pomocą języka HTML. Kolejnym językiem oprogramowania działającym po stronie serwera, który pojawił się na rynku w 1995 r. jest PHP, umożliwiający tworzenie stron webowych w czasie rzeczywistym. Jednakże pojawiły się nowe rozwiązania umożliwiające szybsze tempo pracy[2] i tak zaczął się rozwój JavaScript, który pozwala na wprowadzenie bardziej skomplikowanych elementów na stronie internetowej[3] i poszerza interakcję. Nieco później pojawił się AJAX, gdzie interakcja między użytkownikiem a serwerem odbywa się asynchronicznie, czyli bez przeładowania całej strony. W przeciwieństwu do swojego poprzednika DHTML, ta technika tworzenia aplikacji internetowych czerpie dane z serwera. Przykładem technologii opartej na technice AJAX jest Gmail. Z kolei obecnie dynamicznie rozwijającą się aplikacją internetową działającą po stronie serwera, gdzie komputer personalny jest jedynie punktem dostępu danych, jest oprogramowanie firmy Microsoft, pakiet Office w wersji online – Office 365[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cristian Darie i inni, AJAX i PHP. Tworzenie interaktywnych aplikacji internetowych, ISBN 83-246-0644-0.
  2. Marek Tenus, PHP to język programowania, na którym warto oprzeć swój biznes, HighSolutions, 15 stycznia 2020 [dostęp 2021-01-14] (pol.).
  3. Co to jest JavaScript? - Naucz się pisać strony internetowe! | MDN, developer.mozilla.org [dostęp 2021-01-14].
  4. Iwona Chomiak-Orsa, Paweł Siewiera, Kierunki oraz narzędzia automatyzacji aplikacji internetowych, „Informatyka Ekonomiczna”, 4 (46), 2017, s. 42–54, ISSN 1507-3858 [dostęp 2021-01-14] (pol.).