Aplikacja mobilna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Telefony Samsung z systemem Google Android

Aplikacja mobilna (ang. mobile software / mobile application) – ogólna nazwa dla oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety, które pisane są przy użyciu różnych platform i języków programowania[1].

Kiedyś aplikacje były pisane w technologii Java ME, ale obecnie używa się raczej Javy na platformę Android, Objective-C na iOS i C# na platformę Windows Phone. Przykładem zastosowania aplikacji mobilnych jest tzw. „bankowość mobilna”, która ułatwia klientom dostęp do konta bankowego z możliwością dokonywania operacji bankowych[2].

W zależności od celu oraz sposobu korzystania z nich, aplikacje mobilne można podzielić na:

  • samodzielne – działające bez potrzeby dostępu do internetu, np. Firechat, pozwalający łączyć urządzenia z pomocą wi-fi i bluetooth;
  • klienckie – na potrzeby klienta, łączące z odpowiednim serwerem przez internet;
  • internetowe – w postaci stron mobilnych;
  • gry komputerowe.

Wraz ze wzrostem liczby użytkowników urządzeń mobilnych rośnie liczba oferowanych aplikacji mobilnych[3]. Coraz więcej usługodawców próbuje dostosować swoje oferty do stylu życia swoich klientów i użytkowników. Dzięki temu zaawansowane usługi dostępne za pośrednictwem smartfonów i tabletów będą w przyszłości dźwignią rynku mobilnego[4].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy