Aplikacja ogólna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aplikacja ogólna (2010 - 2018) – szkolenie wstępne prawników przygotowujących się do zajmowania stanowisk: sędziego, prokuratora, referendarza sądowego i asystenta sędziego. Aplikacja ogólna jest przeprowadzana od pierwszego rocznika (od roku 2010) do ósmego rocznika (od roku 2017).

W roku 2018 aplikację ogólną ukończy jej ostatni rocznik.

Aplikacja ogólna jest prowadzona przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie i trwa 12 miesięcy. W tym czasie aplikanci uczestniczą w ok. dziesięciu pięciodniowych cyklach zajęć dydaktycznych w siedzibie KSSiP. Pozostałe tygodnie aplikacji wypełnia praktyka w sądach i prokuraturach. Aplikanci nie mogą podejmować zatrudnienia (z wyjątkiem działalności naukowej i dydaktycznej), jednak z tytułu aplikacji otrzymują comiesięczne stypendium. Podczas aplikacji organizowane są sprawdziany, oceniane są także praktyki aplikantów. Na podstawie tych ocen ustalana jest lista kwalifikacyjna aplikantów.

Aplikacja ogólna stanowi obligatoryjne wstępne szkolenie przed aplikacją sędziowską lub aplikacją prokuratorską. Nabór na te aplikacje odbywa się spośród absolwentów aplikacji ogólnej, na podstawie listy kwalifikacyjnej, aż do wyczerpania limitu ustalonego przez Ministra Sprawiedliwości. Absolwent aplikacji ogólnej nie musi kontynuować szkolenia na aplikacji specjalistycznej, może zajmować bowiem stanowisko asystenta sędziego lub referendarza sądowego.

Bibliografia[edytuj]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.