Myszarka stepowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Apodemus witherbyi)
Myszarka stepowa
Apodemus witherbyi[1]
(Thomas, 1902)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

gryzonie

Podrząd

myszokształtne

Nadrodzina

myszowe

Rodzina

myszowate

Podrodzina

myszy

Rodzaj

myszarka

Gatunek

myszarka stepowa

Synonimy
  • Apodemus fulvipectus Ognev, 1924
  • Apodemus hermonensis Filippucci, Simson & Nevo, 1989
  • Mus sylvaticus chorassanicus Ognev and Heptner, 1928
  • Mus sylvaticus tauricus Barret-Hamilton, 1900
  • Sylvaemus sylvaticus fulvipectus Ognev, 1924
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Myszarka stepowa[3] (Apodemus witherbyi) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych (Muridae), występujący w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej[4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Myszarka stepowa została opisana naukowo w 1902 roku przez O. Thomasa. Była zaliczana jako podgatunek lub łączona z myszarką zaroślową (A. sylvaticus), różne populacje były także opisywane jako osobne gatunki (A. fulvipectus, A. falzfeini, A. hermonensis). Na terenie Izraela zamieszkiwała już w plejstocenie[4].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Myszarka stepowa występuje na wschód od Dniepru na południowej Ukrainie, na Kaukazie i dalej na południe i południowy zachód, przez Iran aż do Pakistanu. W obszarze śródziemnomorskim zamieszkuje grecką wyspę Rodos, Turcję, Syrię, Izrael i Palestynę, Liban i Jordanię. Żyje na równinach, w górach i pokrytych stepem płaskowyżach, nie jest spotykana w pustynnych depresjach. Kryje się w krzewach. Jest spotykana do wysokości co najmniej 2100 m n.p.m.[2][4]

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Myszarka stepowa występuje na dużym obszarze, w sprzyjającym środowisku jest liczna, nie są znane zagrożenia dla gatunku. Jest uznawana za gatunek najmniejszej troski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apodemus witherbyi, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c A. Bukhnikashvili, G. Shenbrot, M. Sozen, Apodemus witherbyi, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015, wersja 2015.3 [dostęp 2015-10-28] (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b c Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Apodemus witherbyi. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-10-28]