Apollo Belwederski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Apollo Belwederski

Apollo Belwederskirzymska rzeźba pochodząca prawdopodobnie z II wieku, będąca kopią wykonanego w IV wieku p.n.e. greckiego oryginału dłuta Leocharesa. Posąg wykonany jest z marmuru i mierzy 2,24 metra wysokości[1]. Obecnie znajduje się w Muzeach Watykańskich (Museo Pio-Clementino).

Rzeźbę odkryto w 1489 roku[1] w posiadłości rodziny Della Rovere pod Anzio[2]. Zakupioną przez papieża Juliusza II, umieszczono na stałe w krużganku zwanym „Belvedere”, skąd wzięła się jej umowna nazwa. Podobnie jak w przypadku Grupy Laokoona, konserwacji posągu dokonał Giovanni Angelo di Montorsoli, który dodał do niego brakujące partie. Dodatki te usunięto na początku XX wieku[2]. W 1798 roku rzeźba została wywieziona przez Francuzów do Paryża jako zdobycz wojenna; do Rzymu wróciła po upadku Napoleona[3].

Apollo pierwotnie dzierżył w dłoni łuk, co pozwala przypuszczać, że przedstawiono go jako boga łowów lub boga Słońca[1]. W prawej ręce trzymał przypuszczalnie strzałę lub wieniec[3].

Rzeźba wspiera się na kamiennym pniu drzewa, po którym wije się wąż. Widoczne są na nim także resztki listków. Podpora jest dziełem rzymskiego kopisty, ale wspomniane artybuty przypuszczalnie występowały na brązowym oryginale. Apollo Belwederski był prawdopodobnie kopią rzeźby stojącej naprzeciw świątyni Apollina Patroosa na agorze ateńskiej[4].

Apollo Belwederski początkowo nie wywołał podobnego zachwytu jak np. Grupa Laokoona. Rzeźba zyskała uznanie dopiero w okresie klasycystycznym. Johann Joachim Winckelmann uznał ją wówczas za najwspanialsze dzieło rzeźbiarskie czasów antycznych i nowożytnych[2].

Przypisy

  1. a b c Muzea Watykańskie, Rzym. Warszawa: HPS/Rzeczpospolita, 2007, s. 18, seria: Wielkie muzea. ISBN 978-83-60688-25-0.
  2. a b c Muzea Watykanu. Warszawa: Arkady, 1983, s. 27. ISBN 83-213-3144-0.
  3. a b Encyclopedia of the History of Classical Archaeology. Edited by Nancy Thomson de Grummond. London: Routledge, 1996, s. 144. ISBN 1-884964-80-X.
  4. M. L. Bernhard, Sztuka grecka IV wieku p.n.e., Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1992, s. 458-459