Apollo Theatre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Apollo Theatre
Ilustracja
Apollo Theatre w 2011 roku
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Typ budynku

teatr

Styl architektoniczny

renesansowy

Architekt

Lewin Sharp

Inwestor

Henry Lowenfeld

Ukończenie budowy

przed 21 lutego 1901

Położenie na mapie City of Westminster
Mapa konturowa City of Westminster, po prawej znajduje się punkt z opisem „Apollo Theatre”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Apollo Theatre”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Apollo Theatre”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Apollo Theatre”
Ziemia51°30′41,45″N 0°08′00,34″W/51,511514 -0,133428
Strona internetowa

Apollo Theatreteatr znajdujący się na londyńskim Weste Endzie.

Historia teatru[edytuj | edytuj kod]

Henryk Loewenfeld wykupił ziemię na Shaftesbury Avenue. Do zaprojektowania teatru zaangażował architekta Lewina Sharpa oraz Huberta van Hooydonka (wnętrze). Teatr został otwarty 21 lutego 1901 roku spektaklem The Belle of Bohemia, a pierwszy publiczny, płatny spektakl odbył się dzień później[1][2].

Katastrofa budowlana[edytuj | edytuj kod]

19 grudnia 2013 roku wieczorem podczas wystawiania spektaklu pt. "Dziwny przypadek psa nocną porą" na podstawie powieści Marka Haddona pod tym samym tytułem doszło do zawalenia się sufitu na ponad 700 widzów z czego ucierpiało ponad 70 osób. Większość urazów była niegroźna, lecz kilka osób zostało ciężko ranna[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arthur Lloyd: Apollo Theatre. [dostęp 2013-12-20]. (ang.).
  2. Information about the theatre at the This Is Theatre site. [dostęp 2013-12-20]. (ang.).
  3. Tragedia w Londynie: Zarwany strop w teatrze. Ponad 70 osób rannych. wiadomosci.gazeta.pl, 20-12-2013. [dostęp 2013-12-20]. Cytat: W londyńskim teatrze muzycznym Apollo spadł strop na ponad 700 widzów. W wypadku ucierpiało przeszło 70 osób, kilka z nich jest ciężko rannych. Służby ratownicze podają, że większość urazów nie była poważna – głównie skaleczenia, zadrapania głowy. Niektórzy mieli też poważne duszności. (pol.).
  4. Katastrofa w teatrze w Londynie. Sufit runął na publiczność. wiadomosci.onet.pl, 19-12-2013. [dostęp 2013-12-20]. Cytat: W katastrofie w londyńskim teatrze rannych zostało kilkadziesiąt osób. Podczas przedstawienia runęła część sklepienia sali. Sala teatru była zapełniona. Świadkowie mówili, że najpierw usłyszeli hałas łamiącej się konstrukcji. Następnie jej część runęła na widownię. Na sali wybuchła panika. Widzowie wybiegali z budynku. Świadkowie mówili, że niektórzy mieli rany na głowie, wszyscy byli pokryci pyłem. – Na publiczność przed nami spadła cała kopuła dachu. Ochronił nas balkon, który był nad nami. Wybiegliśmy. Ludzie zaczęli krzyczeć – powiedziała cytowana przez BBC Amy Lecoz, która była w teatrze ze swoimi nastoletnimi dziećmi. W teatrze, który mieści prawie 800 osób, wystawiano spektakl pt. "Dziwny przypadek psa nocną porą" na podstawie powieści Brytyjczyka Marka Haddona, o 15-letnim chłopcu z zespołem Aspergera. Budynek na West Endzie pochodzi z początku XX wieku. Okres świąteczny to dla teatrów na West Endzie najbardziej pracowita część roku. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]