Apostoł I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Apostoł I (niem. Apostel I, słow. Apoštol I, węg. Első-Apostol[1], ok. 1885 m) – turnia w Grani Apostołów w polskiej części Tatr Wysokich. Jest najniżej położoną i najdalej na zachód wysuniętą turnią wśród siedmiu turni tej grani. Od położonego wyżej Apostoła II oddziela go Niżni Apostolski Przechód (ok. 1750 m)[2].

Apostoł I nazywany był dawniej Turnią Wandy. Nazwę tę nadano jej dla uczczenia polskiej taterniczki Wandy Jerominówny, która jako pierwsza kobieta (wraz z zespołem taterników) weszła na jej szczyt[3]. Apostoł I nosił również nazwę Igły w Żabim. Obie te nazwy wyszły już z użycia.

Apostoł I to wielka płyta postawiona na sztorc i mająca postać skalnej igły. Najbardziej efektownie wygląda oglądany ze środka zamarzniętego Czarnego Stawu. Z rejonu schroniska PTTK nad Morskim Okiem jest trudny do odróżnienia, gdyż znajduje się na tle Diabła IV. Ma pionowe ściany południowo-wschodnie i północno-zachodnie oraz średnio strome wschodnie i południowo-zachodnie. Najłatwiej wejść na jego szczyt z Niżniego Apostolskiego Przechodu (I w skali tatrzańskiej). Taternicy przeszli też dwie inne drogi wspinaczkowe; południowo-zachodnią granią (IV) i północno-zachodnią ścianą (V)[2]. Obecnie jednak rejon ten znajduje się w zamkniętym dla turystów i taterników obszarze ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego i TANAP-u[4]. Na zachodnich (polskich) zboczach Żabiej Grani taternictwo można uprawiać na północ od Białczańskiej Przełęczy[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [online] [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b Władysław Cywiński, Grań Żabiego, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1999, ISBN 83-7104-024-5.
  3. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, ISBN 83-7104-009-1.
  4. Turystyczna mapa Słowacji [online] [dostęp 2020-02-11].
  5. Dozwolone rejony wspinaczkowe w TPN [online] [dostęp 2020-05-10].