Appendektomia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Blinddarm-01.jpg

Appendektomiachirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego. Wskazaniem do operacji jest najczęściej rozpoznanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Wykonywana jest także jako leczenie uzupełniające po przebytym nacieku okołowyrostkowym. Zabieg appendektomii polega na dotarciu do jamy otrzewnowej, podwiązaniu tętnicy wyrostkowej i przecięciu jego krezki oraz na odcięciu samego wyrostka po uprzednim podwiązaniu u podstawy.

Appendektomie wykonuje się na trzy sposoby:

  • klasycznie z cięcia McBurneya lub cięcia w linii przyprostnej prawej (bocznie od prawego brzegu mięśnia prostego brzucha),[potrzebne źródło]
  • laparoskopowo poprzez wprowadzone przez powłoki (najczęściej trzy) trokary,
  • przez wyłonienie wyrostka poprzez pępek (sposób nie zostawia blizn).

Najczęstszym powikłaniem po appendektomii jest zakażenie rany pooperacyjnej (szczególnie po zabiegu metodą klasyczną) oraz wytworzenie ropnia w loży po wyrostku.

Operacja appendektomii jest najczęstszą operacją chirurgiczną wykonywaną w trybie doraźnym. Pomimo znacznego unowocześnienia diagnostyki medycznej nadal w około 25% appendektomii doraźnych nie potwierdza się wstępne rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego[potrzebne źródło].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • R Youngson, Piotr Kostrzewski: Operacje chirurgiczne : 73 najczęściej wykonywane zabiegi : co robi chirurg i dlaczego. Warszawa: Klub dla Ciebie, 2006. ISBN 83-7404-299-0.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.