Apple File System

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

System plików Apple (APFS) – system plików dla macOS, iOS, tvOS i watchOS, opracowywany i wdrażany przez firmę Apple. Ma na celu rozwiązanie głównych problemów istniejącego systemu plików HFS+ używanego obecnie na tych platformach.

System plików Apple jest zoptymalizowany pod kątem przechowywania dysków flash i solid-state (SSD), koncentrując się przede wszystkim na szyfrowaniu.

APFS
Developer Apple Inc
Pełna nazwa Apple File System
Wprowadzono 27 marca 2017
Limity
Max. rozmiar pliku 263 bajtów
Max. liczba plików 263
Inne
Obsługiwane systemy operacyjne macOSiOS, tvOS oraz watchOS

Historia[edytuj | edytuj kod]

APFS został zaprezentowany na corocznej konferencji dla Developerów WWDC w czerwcu 2016 r. 27 marca 2017 r. został wdrożony w system iOS wraz z aktualizacją do wersji iOS 10.3.

Zalety[edytuj | edytuj kod]

Wieloplatformowość

System plików został zaprojektowany tak aby był obsługiwany przez wszystkie platformy firmy Apple od zegarków Apple Watch przez iOS aż do komputerów Mac.

Optymalizacja pod SSD

Nowy system plików zoptymalizowano pod szybkie dyski SSD, co ma na celu przyśpieszenie takich procesów jak start aplikacji, czy ładowanie plików.

Fast Directory Sizing

Rozwiązanie, które ma przyśpieszyć obliczanie ilości zajmowanego miejsca przez aplikacje poprzez gromadzenie tych informacji "w międzyczasie".

Kopiowanie i przenoszenie plików

Nowa metoda zarządzania plikami ma błyskawicznie przenosić pliki z różnych miejsc na dysku.

Bezpieczeństwo

Nowością jest nowa technika szyfrowania dysków. Nowy system będzie robić to osobno dla pojedynczych plików, zabezpieczając (meta)dane tych najważniejszych własnymi i osobnymi kluczami, co w stosunku do obecnych technik zdecydowanie przyśpieszy cały proces szyfrowania czy odszyfrowywania dysku.

Precyzyjne przechowywanie i odróżnianie plików

Format HFS+ potrafi magazynować pliki i rozróżniać je ze względu czas (np. utworzenia) z różnicą nie mniejszą niż sekunda. APFS potrafi robić to uwzględniając zmiany co jedną nanosekundę.

Lepsza alokacja miejsca

APFS wprowadza także dynamiczną alokację przestrzeni, co pozwoli na przykład na wymianę jej między dwoma dyskami i zapis/odczyt nawet jeśli na obecnie używanym dysku nie ma wolnego miejsca.

Wady[edytuj | edytuj kod]

Brak kompatybilności z poprzednimi wersjami systemów, jak i z innymi systemami operacyjnymi.

W obecnej wersji jeszcze nie wprowadzono obsługi TimeMachine, bardzo ważnej funkcji systemu macOS.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Thinkapple.pl – wpis z dnia 27 marca 2017r "System plików apple file system ios 10.3".