Apple File System

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Apple File System (APFS)system plików dla systemów macOS, iOS, tvOS i watchOS, opracowywany i wdrożony przez firmę Apple. Ma na celu rozwiązanie głównych problemów istniejącego systemu plików HFS+, używanego przed 2017 na tych platformach.

System plików został zoptymalizowany pod kątem współpracy z pamięcią flash i dyskami półprzewodnikowymi[1] oraz koncentruje się przede wszystkim na szyfrowaniu[2].

APFS
Twórca Apple Inc
Pełna nazwa Apple File System
Data wprowadzenia 27 marca 2017
Limity
Maks. rozmiar pliku 263 bajtów
Maks. liczba plików 263
Inne
Obsługiwane systemy operacyjne macOS, iOS, tvOS, iPadOS, oraz watchOS

Historia[edytuj | edytuj kod]

APFS został zaprezentowany na corocznej konferencji Worldwide Developers Conference (w skrócie WWDC) w czerwcu 2016 r. 27 marca 2017 r. został wdrożony w system iOS wraz z aktualizacją do wersji iOS 10.3. Został także wprowadzony do systemu macOS – udostępniono go w wersji 10.13 High Sierra (aktualizacja wydana 25 września 2017)[1][3][4].

Zalety[edytuj | edytuj kod]

Wieloplatformowość

System plików został zaprojektowany tak, aby był obsługiwany przez wszystkie platformy firmy Apple od zegarków Apple Watch przez iOS aż po komputery Mac.

Optymalizacja pod SSD

Nowy system plików zoptymalizowano pod szybkie dyski SSD, co ma na celu przyśpieszenie takich procesów jak start aplikacji czy ładowanie plików.

Fast Directory Sizing

Rozwiązanie, które ma przyśpieszyć obliczanie ilości zajmowanego miejsca przez aplikacje poprzez gromadzenie tych informacji „w locie”.

Kopiowanie i przenoszenie plików

Nowa metoda zarządzania plikami ma błyskawicznie przenosić pliki z różnych miejsc na dysku.

Bezpieczeństwo

Nowością jest nowa technika szyfrowania dysków. Nowy system będzie robić to osobno dla pojedynczych plików, zabezpieczając dane i metadane tych najważniejszych własnymi i osobnymi kluczami szyfrowania, co w stosunku do obecnych technik zdecydowanie przyśpieszy cały proces szyfrowania lub odszyfrowania dysku.

Precyzyjne przechowywanie i odróżnianie plików

Format HFS+ potrafi magazynować pliki i rozróżniać je ze względu czas (np. utworzenia) z różnicą nie mniejszą niż sekunda. APFS potrafi robić to uwzględniając zmiany co nanosekundę.

Lepsza alokacja miejsca

APFS wprowadza także dynamiczną alokację przestrzeni, co pozwoli na przykład na wymianę jej między dwoma dyskami i zapis/odczyt, nawet jeśli na obecnie używanym dysku nie ma wolnego miejsca.

Wady[edytuj | edytuj kod]

Brak kompatybilności zarówno z poprzednimi wersjami systemów, jak i z innymi systemami operacyjnymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Anna Rymsza: macOS High Sierra już w App Store. Poznaj najważniejsze nowości. Dobreprogramy.pl, 2017-09-25. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-29)].
  2. Seth Weintraub: Apple File System (APFS) announced for 2017, scales 'from Apple Watch to Mac Pro' and focuses on encryption. 9to5Mac, 2016-06-13. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-28)]. (ang.).
  3. Stanislav Janů: Mekaři mohou instalovat macOS High Sierra. Je k dispozici jako bezplatná aktualizace. Živě.cz, 2017-09-26. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-29)]. (cz.).
  4. Maroš Žofčin: Apple predviedol ďalší macOS. Ponúkne nový súborový systém. Živé.sk, 2017-06-06. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-29)]. (słow.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Thinkapple.pl – wpis z dnia 27 marca 2017r „System plików apple file system ios 10.3”.