Appolodoros z Aten (malarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Apollodoros z Aten, zwany Skiagrafem (V wiek p.n.e.) – malarz grecki, inicjator światłocieniowego modelunku postaci (tzw. skiagrafii) i prekursor iluzjonizmu malarskiego.

Działał w drugiej połowie V wieku p.n.e. w Atenach, szczytowy okres jego działalności artystycznej przypada na okres wojny peloponeskiej. Jego obrazy charakteryzowały się naturalnością i nowatorskim podejściem. Dokonał szczególnie istotnych zmian w przedstawianiu ciała ludzkiego, które pokazywał w sposób bardziej zbliżony do natury. Wsławił się wprowadzeniem do swych obrazów sztuki stopniowania kolorów i zaciemniania konturów oraz efektu światłocienia, stąd jego przydomek Skiagraf (gr. sciagrafos) – malarz cieni.

Znane są z nazwy dwa jego obrazy: Modląca się kapłanka i Ajax rażony piorunem. Znajdowały się one w Pergamonie i wzbudzały najwyższy podziw jeszcze w czasach rzymskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia sztuki starożytnej, praca zbiorowa, WAiF i Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998, s. 79, ​ISBN 83-01-12466-0​ (PWN), ​ISBN 83-221-0684-X​ (WAiF)
  • Rachet G., Słownik cywilizacji greckiej, Wydawnictwo „Książnica”, Katowice 2006, s. 43, ​ISBN 83-7132-919-9​.