Appomattox (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Appomattox
Ilustracja
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Stany Zjednoczone
Rzeka
Długość 193 km
Powierzchnia zlewni 3481 km²
Średni przepływ 39 m³/s Matoaca
Źródło
Miejsce na płaskowyżu Piedmont
Współrzędne 37°24′01″N 78°49′14″W/37,400278 -78,820556
Ujście
Recypient do rzeki James w Hopewell
Współrzędne 37°19′15″N 77°16′32″W/37,320833 -77,275556
Mapa
Mapa dorzecza Appomattox River
Mapa dorzecza Appomattox River
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
źródło
źródło
ujście
ujście

Appomattox (ang. Appomattox River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, w środkowej i wschodniej Wirginii, dopływ rzeki James. Jej długość wynosi ok. 220 km. Appomattox odwadnia płaskowyż Piedmont i obszar nadbrzeżnych równin na południowy wschód od Richmond. Jest to obszar uprawy bawełny i tytoniu.

Rzeka ma swoje źródło na płaskowyżu Piedmont, w północno-wschodniej części hrabstwa Appomattox ok. 16 km na północny wschód od miasta Appomattox. Płynie w kierunku wschodnim-południowo-wschodnim przez lasy Buckingham-Appomattox aż po Farmville. Za Farmville tworzy duży łuk w kierunku północnego, a następnie południowego wschodu. Przecinając przybrzeżną równinę, przepływa przez zbiornik wodny Chesdin, omijając na południowy zachód od miasta Richmond. Przepływa przez Petersburg oraz tzw. Tri-cities, by w końcu ujść do rzeki James w Hopewell.

W kwietniu 1865 podczas kampanii Appomattox (Appomattox Campaign) w czasach wojny domowej, wojska konfederatów próbowały spalić most High Bridge nad tą rzeką, na północny zachód od Burkeville, żeby uciec ścigającej ich armii Unii. Miało to miejsce wkrótce po upadku Petersburga. Przejęcie przez Unię mostu przesądziło o poddaniu się generała Roberta E. Lee w pobliskim Appamottox Court House – co zakończyło wojnę w Wirginii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]