Przejdź do zawartości

Arabeska (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arabeska
Arabesque
Ilustracja
Gatunek

komedia, dreszczowiec, szpiegowski

Rok produkcji

1966

Data premiery

5 maja 1966

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

105 minut

Reżyseria

Stanley Donen

Scenariusz

Stanley Price
Julian Mitchell
Peter Stone

Główne role

Sophia Loren
Gregory Peck

Muzyka

Henry Mancini

Zdjęcia

Christopher Challis

Arabeska (ang. Arabesque) – amerykański film łączący komedię, dreszczowiec i kino szpiegowskie z 1966 w reżyserii Stanleya Donena, zrealizowany na podstawie powieści Gordona Cotlera The Cypher.

Zdjęcia do filmu kręcono w Anglii. Wśród wykorzystanych lokacji były m.in. Londyn (Trafalgar Square, British Museum, Waterloo Station, Regent’s Park), Oksford (miejsce wykładów profesora Pollocka) oraz tor wyścigów konnych w Ascot (hrabstwo Berkshire). Finałowe sceny powstały przy wiadukcie Crumlin w południowej Walii[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

W Anglii u okulisty zostaje zamordowany profesor Ragheeb. Pracujący w Anglii amerykański profesor David Pollock jest egiptologiem. Premier arabskiego kraju, ekscelencja Hassan Jena porywa Pollocka do samochodu, gdzie namawia go do spotkania się z Beshraavim. W trakcie wizyty u Beshraaviego Pollock otrzymuje od niego zlecenie odczytania krótkiego hieroglifu. Po chwili dowiaduje się od Yasmin Azir, że profesor Ragheeb został zlikwidowany. W obliczu zagrożenia życia Pollock i Yasmin uciekają razem. Następuje próba zabójstwa Pollocka, ale ratuje go Yasmin wraz z grupą opozycyjnych Arabów. Grupa jednak więzi Pollocka, by zdobyć od niego kartkę z hieroglifem. Rozpoczyna się gra, której celem jest odzyskanie kartki..

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Arabesque. Movie Locations. [dostęp 2023-01-26]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]