Arabia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Arabia (pochodzi od słowa arab. ‏عرب‎ ’Arab – w pierwotnym znaczeniu: „koczownik”) – kraina zazwyczaj utożsamiana z Półwyspem Arabskim, lecz początkowo obejmująca obszar Azji Zachodniej leżący na południowy zachód od Mezopotamii, obejmując poza półwyspem również część Lewantu. Sam Półwysep Arabski określano także jako Dżazirat al-Arab (Wyspa Arabów)[1].

W starożytności Arabię dzielono na trzy obszary[1]:

Pierwsze ślady obecności człowieka na Półwyspie Arabskim pochodzą z VII tysiąclecia p.n.e. i obejmują rysunki naskalne przedstawiające m.in. słonie, nosorożce i antylopy. W VI tysiącleciu p.n.e. rozpoczęło się pustynnienie półwyspu, które znajduje odzwierciedlenie w uwiecznianych zwierzętach. W IV–III tysiącleciu p.n.e. wyobrażane były już tylko pustynne i półpustynne zwierzęta jak strusie i wielbłądy[1]. Najpóźniej na przełomie XI/X w. p.n.e. na Półwyspie Arabskim oswojono wielbłąda jednogarbnego[2].

Z Półwyspu Arabskiego pochodzą ludy semickie, które z niego rozprzestrzeniły się na terenach całego Bliskiego Wschodu w falach odległych od siebie o około 1000 lat. Były to fale: mezopotamsko-egipska ok. 3500 p.n.e., syryjsko-amorycka ok. 2500 p.n.e. i aramejska ok. 1550–1200 p.n.e. Ludy pozostałe po tej ostatniej fali migracji są już określane jako Arabowie[1]. Arabia w końcu III tysiąclecia p.n.e. znalazła się w orbicie wpływów cywilizacji mezopotamskich. W VII wieku n.e. w Arabii powstał islam, który wyparł dawniejsze wierzenia Arabów i stał się religią dominującą w tej części świata[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Marek M.Dziekan, Arabowie przed islamem - Histmag.org [online], 26 stycznia 2016 [dostęp 2017-05-26].
  2. a b Arabia - niedoceniona potęga starożytnego świata [online], naukawpolsce.pap.pl, 26 lipca 2017 [dostęp 2017-07-27].