Arabia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Arabia – kraina zazwyczaj utożsamiana z Półwyspem Arabskim, lecz początkowo obejmująca obszar Azji leżący na południowy zachód od Mezopotamii, obejmując poza półwyspem również część Lewantu. Sam Półwysep Arabski określano także jako Dżazirat al-Arab (Wyspa Arabów)[1].

W starożytności Arabię dzielono na trzy obszary[1]:

Pierwsze ślady obecności człowieka na Półwyspie Arabskim pochodzą z VII tysiąclecia p.n.e. i obejmują rysunki naskalne przedstawiające m.in. słonie, nosorożce i antylopy. W VI tysiącleciu p.n.e. rozpoczęło się pustynnienie półwyspu, które znajduje odzwierciedlenie w uwiecznianych zwierzętach. W IV–III tysiącleciu p.n.e. wyobrażane były już tylko pustynne i półpustynne zwierzęta jak strusie i wielbłądy. W II tysiącleciu p.n.e. na Półwyspie Arabskim oswojono wielbłąda jednogarbnego[1].

Z Półwysepu Arabskiego pochodzą ludy semickie, które z niego emigrowały po terenach całego Bliskiego Wschodu w falach odległych od siebie po ok. 1000 lat: fala mezopotamsko-egipska ok. 3500 r. p.n.e., syryjsko-amorycka ok. 2500 r. p.n.e. i aramejska ok. 1550–1200 r. p.n.e. Ludy pozostałe po tej ostatniej fali migracji są już określane jako Arabowie[1].

Przypisy

  1. a b c d Marek M.Dziekan, Arabowie przed islamem - Histmag.org, 26 stycznia 2016 [dostęp 2017-05-26].