Arabska Unia Maghrebu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arabska Unia Maghrebu
اتحاد المغرب العربي
Flaga Arabskiej Unii Maghrebu
Flaga Arabskiej Unii Maghrebu
Mapa
Język roboczy arabski
Siedziba Rabat
Członkowie 5
Sekretarz generalny Habib Ben Yahia
Utworzenie 1989

Arabska Unia Maghrebu (arab. اتحاد المغرب العربي; Ittihad al-Maghrib al-Araby) – organizacja międzynarodowa, zrzeszające państwa regionu Maghrebu.

Projekt stworzenia unii państw arabskich w północnej Afryce narodził się w 1956, wraz z uzyskaniem niepodległości przez Maroko i Tunezję i motywowany był silnymi wówczas tendencjami panarabskimi.

Dopiero w 1989 doszło do spotkania przywódców pięciu północnoafrykańskich państw arabskich, w wyniku którego powołano Arabską Unię Maghrebu. Głównym celem organizacji jest gospodarcza i (w mniejszym stopniu) polityczna integracja państw członkowskich.

Co roku kolejny kraj członkowski przejmuje prezydencję w Unii i mianuje własnego sekretarza generalnego.

Z powodu sporu Algierii i Maroka o status Sahary Zachodniej (Algieria domaga się przyjęcia tego terytorium do organizacji), sprawne funkcjonowanie Arabskiej Unii Maghrebu jest mocno utrudnione i wielokrotnie doprowadzało do odwoływania szczytów organizacji.

Kraje członkowskie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Konrad Czernichowski: Integracja afrykańska - uwarunkowania, formy współpracy, instytucje. Wyd. 1. Warszawa: CeDeWu.pl, 2010, ss. 253. ​ISBN 978-83-7556-353-5​.