Arbatskaja (stacja metra na linii Filowskaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arbatskaja
Арбатская
Zdjęcie Arbatskaja
Państwo  Rosja
Data otwarcia 15 maja 1935
Głębokość stacji 8,0 m
Filowskaja
(Aleksandrowskij Sad – Smolenskaja)
Poprzednia stacja Smolenskaja (Смоленская)
Następna stacja Aleksandrowskij Sad (Александровский сад)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Arbatskaja
Arbatskaja
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Arbatskaja
Arbatskaja
Ziemia55°45′07″N 37°36′02″E/55,751944 37,600556
Portal Portal Transport szynowy

Arbatskaja (ros. Арбатская) – stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 055). Otwarta jako odnoga pierwszej linii metra w 1935 roku. Powstała jako stacja płytka, w pobliżu znajduje się głęboka stacja o tej samej nazwie linii Arbacko-Pokrowskiej. Zamknięta w 1953, po 5 latach otwarta ponownie jako fragment nowej linii. Wyjścia prowadzą na ulicę Arbatskaja, od której zaczerpnięto nazwę stacji.

Wystrój[edytuj]

Stacja jest jednopoziomowa, posiada jeden peron. Konstrukcja stacji jest identyczna jak w przypadku stacji Sokolniki, Park Kultury i Smolenskaja. Kolumny pokryto jasnym marmurem, Użyto kremowych płytek ceramicznych na ścianach nad torami i czerwonych na podłodze. Westybul ma unikatowy kształt pięciokąta pomalowanego na biało i czerwono. Na każdym boku znajduje się napis „Metro”.

Ciekawostki[edytuj]

W systemie metra są tylko dwie pary stacji o tej samej nazwie, które nie są ze sobą połączone – Arbatskaja linii Arbacko-Pokrowskiej i linii Filowskiej, oraz Smolenskaja linii Arbacko-Pokrowskiej i linii Filowskiej. W czasie wojny niemiecka bomba przebiła sufit stacji, co udowodniło bezużyteczność jej jako schronu przeciwlotniczego. Z tego powodu po wojnie podjęto decyzję o budowie równoległej linii Arbacko-Pokrowskiej z bliźniaczymi stacjami na większej głębokości.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]