Arboretum w Kórniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arboretum Kórnickie
Obiekt zabytkowy nr rej. 116/A z 1.06.1968[1]
Arboretum Kórnickie
Państwo  Polska
Miejscowość Kórnik
Powierzchnia 40 ha
Położenie na mapie Kórnika
Mapa lokalizacyjna Kórnika
Arboretum Kórnickie
Arboretum Kórnickie
Położenie na mapie gminy Kórnik
Mapa lokalizacyjna gminy Kórnik
Arboretum Kórnickie
Arboretum Kórnickie
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Arboretum Kórnickie
Arboretum Kórnickie
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Arboretum Kórnickie
Arboretum Kórnickie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Arboretum Kórnickie
Arboretum Kórnickie
Ziemia52°14′39″N 17°05′27″E/52,244167 17,090833
Strona oficjalna

Arboretum w Kórniku – znajduje się w województwie wielkopolskim w powiecie poznańskim, w gminie Kórnik. Arboretum jest największym i najstarszym w Polsce i czwartym co do wielkości kolekcji w Europie.

Na powierzchni ponad 40 ha znajduje się ponad 3300 taksonów drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych[2].

Arboretum wraz z Zamkiem wpisane jest do rejestru zabytków pod sygnaturą 116/A. Od 11 lipca 2011 roku Zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym – nekropolią właścicieli wpisany został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na listę pomników historii[3]

Historia[edytuj]

Zostało założone w 1. połowie XIX wieku wokół zamku w Kórniku przez jego właściciela, hrabiego Tytusa Działyńskiego. Dzieło to kontynuował jego syn Jan Kanty Działyński oraz wnuk Władysław Zamoyski. Pierwotnie był to jednak ogród w stylu francuskim założony przez Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką. Teofila założyła ogród po rozwodzie z mężem Aleksandrem Potulickim.

Kolekcje[edytuj]

W Kolekcji Arboretum znajdują się kilkusetletnie okazy drzew rodzimych, przede wszystkim lip, buków, i dębów, jak i dobrze zadomowione ponad stuletnie egzemplarze egzotycznych magnolii drzewiastych, jodeł greckich czy cypryśników błotnych z wykształconymi pneumatoforami (najstarsze w Polsce).

Są tu także kolekcje brzóz, jabłoni i wiśni oraz krzewów ozdobnych: lilaków, forsycji, tawuł, różaneczników i azalii. W Kórniku dokonano aklimatyzacji takich gatunków jak jodła koreańska, żywotnik zachodni (odmiana 'Aurescens'), jodła Veitcha czy kolkwicje chińskie. Nowe i stare gatunki i odmiany drzew i krzewów są rozmnażane w Szkółkach Kórnickich.

Obecnie na terenie arboretum w Kórniku znajdują się Instytut Dendrologii PAN z ogrodami doświadczalnymi oraz muzeum dendrologicznym.

Owady[edytuj]

W arboretum po raz pierwszy w Polsce stwierdzono występowanie owadów i szpecieli: Graphocephala fennahi, Appendista robinae, Calepitrimerus darrowi, Eriophyes brownei, Aceria caliberberis (szkodnik berberysów) i Trisetacus cupressi. Po raz pierwszy na świecie opisano natomiast Epitrimerus taxifoliae[4].

Galeria[edytuj]

Godziny otwarcia[edytuj]

Arboretum otwarte jest dla zwiedzających przez cały rok kalendarzowy[5].

Turystyka i edukacja[edytuj]

Zielone lekcje

To cykl zajęć edukacyjnych skierowanych do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy uczniów dotyczącej przyrody oraz utrwalenie informacji pozyskanych w trakcie zajęć szkolnych m.in. na przyrodzie i biologii[6].

Ścieżka turystyczno-edukacyjna Drzewa Świata

W 2010 roku otwarto w Arboretum ścieżkę Drzewa Świata, na odcinku 3,5 km, można zapoznać się z 25 gatunkami drzew występujących w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Wybrane gatunki mają różny pokrój koron, budowę liści, kwiatów i owoców. Każde drzewo oznaczono tablicą, na której znaleźć można informację botaniczne, mapę zasięgu występowania oraz ciekawostki związane ze znaczeniem drzew w tradycji i kulturze. Ścieżka powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, przy wsparciu Gminy Kórnik oraz Fundacji Zakłady Kórnickie[7].

Imprezy edukacyjno-przyrodnicze

 • Zwiastuny wiosny i wystawa Wiosenne inspiracje (kwiecień)
 • Kwitnące magnolie (maj)
 • Kiedy znów zakwitną białe bzy (maj)
 • Dni azalii i różaneczników w Arboretum Kórnickim (maj)
 • Barwy jesieni (październik)

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie. 31 marca 2017; 30 dni temu.
 2. "Wyzwania i problemy. Po roku kierowania Instytutem Dendrologii" Wywiad Adama Steckiego z prof. Jackiem Oleksynem Magazyn Kórnicki, marzec 2012, s.4-5. www.gminny.pl
 3. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 czerwca 2011 (Dz.U. 2011 nr 143 poz. 836)
 4. Gabriel Łabanowski, Grażyna Soika, Roztocze i owady obcego pochodzenia w arboretach i ogrodach botanicznych, w: Materiały konferencyjne. Konferencja naukowa Biologia i Ekologia Roślin Drzewiastych, Kórnik-Poznań, 21-23.10.2013, PAN/Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań, 2013, s.180-181, ​ISBN 978-83-63400-90-3
 5. Arboretum w Kórniku
 6. Zielone lekcje
 7. Ścieżka turystyczno-edukacyjna Drzewa Świata