Arboretum w Kórniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arboretum Kórnickie
Obiekt zabytkowy nr rej. 116/A z 1.06.1968[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kórnik

Powierzchnia

50 ha

Data założenia

1826-1860

Projektant

Tytus Działyński

Położenie na mapie Kórnika
Mapa konturowa Kórnika, w centrum znajduje się punkt z opisem „Arboretum Kórnickie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Arboretum Kórnickie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Arboretum Kórnickie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Arboretum Kórnickie”
Położenie na mapie gminy Kórnik
Mapa konturowa gminy Kórnik, w centrum znajduje się punkt z opisem „Arboretum Kórnickie”
Ziemia52°14′39″N 17°05′27″E/52,244167 17,090833
Strona internetowa

Arboretum w Kórniku – znajduje się w województwie wielkopolskim w powiecie poznańskim, w gminie Kórnik. To najstarsze i najbogatsze w gatunki arboretum w Polsce i czwarte co do wielkości kolekcji w Europie.

Na powierzchni ponad 50 ha znajduje się ponad 3500 taksonów drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych[2].

Arboretum wraz z Zamkiem wpisane jest do rejestru zabytków pod sygnaturą 116/A. Od 11 lipca 2011 roku Zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym – nekropolią właścicieli wpisany został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na listę pomników historii[3]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zostało założone w 1. połowie XIX wieku wokół zamku w Kórniku przez jego właściciela, hrabiego Tytusa Działyńskiego. Dzieło to kontynuował jego syn Jan Kanty Działyński oraz wnuk Władysław Zamoyski. Pierwotnie był to jednak ogród w stylu francuskim założony przez Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką. Teofila założyła ogród po rozwodzie z mężem Aleksandrem Potulickim.

Kolekcje[edytuj | edytuj kod]

W Kolekcji Arboretum znajdują się kilkusetletnie okazy drzew rodzimych, przede wszystkim lip, buków, i dębów, jak i dobrze zadomowione ponad stuletnie egzemplarze egzotycznych magnolii drzewiastych, jodeł greckich czy cypryśników błotnych z wykształconymi pneumatoforami (najstarsze w Polsce).

Są tu także kolekcje brzóz, jabłoni i wiśni oraz krzewów ozdobnych: lilaków, forsycji, tawuł, różaneczników i azalii. W Kórniku dokonano aklimatyzacji takich gatunków jak jodła koreańska, żywotnik zachodni (odmiana 'Aurescens'), jodła Veitcha czy kolkwicja chińska. Nowe i stare gatunki i odmiany drzew i krzewów są rozmnażane w Szkółkach Kórnickich.

Obecnie na terenie arboretum w Kórniku znajdują się Instytut Dendrologii PAN z ogrodami doświadczalnymi oraz muzeum dendrologicznym.

Owady[edytuj | edytuj kod]

W arboretum po raz pierwszy w Polsce stwierdzono występowanie owadów i szpecieli: Graphocephala fennahi, Appendista robinae, Calepitrimerus darrowi, Eriophyes brownei, Aceria caliberberis (szkodnik berberysów) i Trisetacus cupressi. Po raz pierwszy na świecie opisano natomiast Epitrimerus taxifoliae[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Godziny otwarcia[edytuj | edytuj kod]

Arboretum otwarte jest dla zwiedzających przez cały rok kalendarzowy. W maju i czerwcu otwarte jest w godzinach od 10 do 19, w pozostałych miesiącach krócej[5].

Turystyka i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Zielone lekcje

To cykl zajęć edukacyjnych skierowanych do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy uczniów dotyczącej przyrody oraz utrwalenie informacji pozyskanych w trakcie zajęć szkolnych m.in. na przyrodzie i biologii[6].

Ścieżka turystyczno-edukacyjna Drzewa Świata

W 2010 roku otwarto w Arboretum ścieżkę Drzewa Świata, na odcinku 3,5 km, można zapoznać się z 25 gatunkami drzew występujących w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Wybrane gatunki mają różny pokrój koron, budowę liści, kwiatów i owoców. Każde drzewo oznaczono tablicą, na której znaleźć można informację botaniczne, mapę zasięgu występowania oraz ciekawostki związane ze znaczeniem drzew w tradycji i kulturze. Ścieżka powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, przy wsparciu Gminy Kórnik oraz Fundacji Zakłady Kórnickie[7].

Imprezy edukacyjno-przyrodnicze

 • Zwiastuny wiosny i wystawa Wiosenne inspiracje (kwiecień)
 • Kwitnące magnolie (maj)
 • Kiedy znów zakwitną białe bzy (maj)
 • Dni azalii i różaneczników w Arboretum Kórnickim (maj)
 • Barwy jesieni (październik)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023.
 2. O Arboretum. Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. [dostęp 2017-05-09].
 3. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 czerwca 2011 (Dz.U. z 2011 r. nr 143, poz. 836)
 4. Gabriel Łabanowski, Grażyna Soika, Roztocze i owady obcego pochodzenia w arboretach i ogrodach botanicznych, w: Materiały konferencyjne. Konferencja naukowa Biologia i Ekologia Roślin Drzewiastych, Kórnik-Poznań, 21-23.10.2013, PAN/Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań, 2013, s.180-181, ISBN 978-83-63400-90-3
 5. Arboretum, www.idpan.poznan.pl [dostęp 2022-05-29].
 6. Zielone lekcje
 7. Ścieżka turystyczno-edukacyjna Drzewa Świata