Archaeotherium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archaeotherium
Okres istnienia: wczesny oligocen
Ilustracja
Archaeotherium mortoni
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd parzystokopytne
Podrząd świniokształtne
Rodzina Entelodontidae
Rodzaj Archaeotherium
Leidy, 1850
Synonimy

Eotherium,‭ ‬Pelonax,‭ ‬Scaptohyus[1]

Gatunki
  • A. mortoni Leidy, 1850

Archaeotherium (z greki – "starożytna bestia") – wymarły rodzaj ssaka z rzędu parzystokopytnych, przedstawiciel megafauny, żyjący we wczesnym oligocenie. Odnaleziony został w USA w takich stanach jak: Dakota Północna, Dakota Południowa, Wyoming, Nebraska. Był krewnym dzisiejszych pekari i innych kopytnych. Przypominał prawdopodobnie wielką pekari o groźnych kłach i guzach na głowie. Rozmiary to wysokość 1,2 m w kłębie i 2m na długość[1].

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Rekonstrukcja Archaeotherium mortoni

Największy gatunek, A. mortoni, mógł być agresywnym drapieżnikiem wielkości dzisiejszej krowy, na ostatniej pozycji w łańcuchu pokarmowym. Szczęki nosorożców i kości innych zwierząt odnajdywane były ze śladami kłów tego drapieżnika. Utrwalone ślady w Toadstool Park ukazują, jak idący naprzód nosorożec Subhyracodon zatrzymał się, prawdopodobnie ujrzawszy bestię, po czym rzucił się do ucieczki, a morderczy napastnik gonił mu po piętach.

Nowsze jednak postulują, że stworzenie to, jak współcześni krewni świni, raczej grzebało w ziemi w poszukiwaniu korzeni i bulw.

Dowody z Wyoming Dinosaur Center mówiące, że A. posiadał schowki, w którym magazynował swą zdobycz na cięższe dni, nie uzyskały powszechnej aprobaty. Kości były znajdowane obok wielbłąda Poebrotherium.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Archaeotherium (ang.). Prehistorc wildlife. [dostęp 21-11-2012].