Archer (niszczyciel czołgów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archer
Ilustracja
Niszczyciel czołgów Archer
Dane podstawowe
Państwo

 Wielka Brytania

Producent

Vickers

Typ pojazdu

niszczyciel czołgów

Trakcja

gąsienicowa

Załoga

4 osoby

Historia
Prototypy

1943

Produkcja

1944 - 1945

Wycofanie

1956

Egzemplarze

655 szt.

Dane techniczne
Silnik

6-cylindrowy silnik wysokoprężny General Motors 6046 Model 6-71M o mocy 192-195 KM przy 1900 obr/min

Poj. zb. paliwa

227 l

Pancerz

stalowy, 10-20 mm

Długość

6,68 m (całkowita)
6,54 m (kadłuba)

Szerokość

2,76 m

Wysokość

2,25 m

Prześwit

0,40 m

Masa

16,3 t

Moc jedn.

11,8 K</t

Nacisk jedn.

0,72 kg/cm²

Osiągi
Prędkość

32 km/h (droga)
16 km/h (teren)

Zasięg

225 km (droga)
120 km (teren)

Pokonywanie przeszkód
Brody (głęb.)

0,9 m

Rowy (szer.)

2,35 m

Ściany (wys.)

0,85 m

Kąt podjazdu

32°

Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 x armata QFSA Mk II kalibru 76,2 mm (52 nab.)[a]
1 x rkm Bren kalibru 7,7 mm (720 nab.)
1 x moździerz 2" (tylko niektóre wozy)
Wyposażenie
1 x radiostacja No 18
1 x telefon polowy CSL/126/14
Użytkownicy
British Army, Canadian Army, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie (PSZ), armia Egiptu

Archer (ang. „łucznik”) – niszczyciel czołgów (przeciwpancerne działo samobieżne) konstrukcji brytyjskiej z okresu II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pojazd powstał w oparciu o armatę 17-funtową. Początkowo planowaną użyć ją w czołgu Mk VI Crusader, okazało się jednak, że jego przedział bojowy jest zbyt ciasny, a pancerz uznano za niewystarczający. Większe nadzieje rokował w tym względzie czołg piechoty Valentine. Konstrukcję działa samobieżnego zlecono w lipcu 1942, firmie Vickers, była ona bowiem producentem wybranego czołgu. W marcu 1943, prototypy nowego wozu dostarczono do Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Pojazdów Bojowych w Cherstey. Próby prowadzono na poligonach artyleryjskich w Shoeburyness i Larkhill. Nowy pojazd miał prostą, ale i niekonwencjonalną konstrukcję. Armata została skierowana w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Kadłub czołgu został nieznacznie wydłużony. Wykorzystano także podzespoły skonstruowane dla następców Valentine'a — czołgów Valiant i Vanguard, które nie zostały jednak przyjęte do uzbrojenia. Ministerstwo Zaopatrzenia zamówiło wstępnie 800 pojazdów. Pierwsze seryjne wozy opuściły fabrykę Vickersa w Newcastle w marcu 1944. Do początku 1945, wyprodukowano ich 655. Dalszą produkcję wstrzymano.

Służba[edytuj | edytuj kod]

Działa typu Archer rozpoczęły aktywną służbę w październiku 1944. Służyły na froncie zachodnim i w czasie kampanii we Włoszech. Wchodziły w skład dywizyjnych lub samodzielnych pułków artylerii przeciwpancernej. Trafiały tam w zamian lub jako uzupełnienie dział M10 Wolverine. Nie był to sprzęt lubiany przez załogi. Krytykowano go za zbyt cienki pancerz, a także niewygodę obsługi. Chętnie udostępniano je więc sojusznikom np. armii kanadyjskiej. Na podobnej zasadzie kilka dział "Archer", pod koniec 1944, trafiło na uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, do 7 Pułku Artylerii Przeciwpancernej 2 Korpusu Polskiego walczącego na froncie włoskim.

Nietypowy układ z działem skierowanym do tyłu miał jednak swoje zalety. Pojazd był idealny do atakowania z zasadzki, gdyż jego niska sylwetka umożliwiała łatwe jego ukrycie, a dzięki temu, że przód pojazdu był skierowany w kierunku przeciwnym do kierunku prowadzenia ognia (innymi słowy, tyłem do przeciwnika) można było łatwiej opuścić stanowisko bojowe, bez obracania pojazdu lub używania biegu wstecznego. Niestety szybkie opuszczenie miejsca zasadzki utrudniał fakt, że na czas oddawania strzałów kierowca musiał opuszczać swoje stanowisko, gdyż w to miejsce cofał się zamek armaty.

Po wojnie, ze względu na dużą skuteczność armaty, do której opracowano nowe typy amunicji, działa Archer pozostawały w uzbrojeniu do początku lat 50. Wycofane z jednostek brytyjskich pojazdy zakupił Egipt. Zostały one użyte bojowo w wojnie z koalicją brytyjsko-francusko-izraelską w czerwcu 1956. Spośród 44 znajdujących się wtedy jeszcze w uzbrojeniu Archerów, 40 zostało zniszczonych w walce.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Niektóre źródła podają 39 naboi

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]