Archidiecezja Fuzhou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Archidiecezja Fuzhou
天主教福州总教区
Ilustracja
Katedra św. Dominika w Fuzhou
Państwo

 Chiny

Siedziba

Fuzhou

Data powołania

1680

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

Fuzhou

Katedra

Katedra św. Dominika w Fuzhou

Biskup diecezjalny

Peter Lin Jiashan

Dane statystyczne
Powierzchnia

32 348 km²

Położenie na mapie Fujianu
Mapa konturowa Fujianu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Fuzhou”
Położenie na mapie Chin
Mapa konturowa Chin, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Fuzhou”
Ziemia26°16′N 119°13′E/26,266667 119,216667

Archidiecezja Fuzhou (łac. Archidioecesis Fuceuvensis, chiń. 天主教福州总教区) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Fuzhou, w Chińskiej Republice Ludowej.

Sufraganie archidiecezji Fuzhou[edytuj | edytuj kod]

Sufraganiami archidiecezji Fuzhou są diecezje:

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1680 erygowano wikariat apostolski Fujianu. Dotychczas wierni z Fujianu należeli do wikariatu apostolskiego Kochinchiny (obecnie w Wietnamie).

Rozwój misji w ciągu pierwszego dwudziestolecia istnienia wikariatu apostolskiego Fujianu spowodował wydzielenie z niego kolejnych administratur. Powstały kolejno:

W I połowie XVIII wieku katolików dotknęły prześladowania, które nie ominęły również wikariatu apostolskiego Fujianu. W tym okresie dwóch tutejszych ordynariuszy - bp Piotr Sans i Yordà OP i bp Franciszek Serrano OP, zostało aresztowanych i następnie zamordowanych przez władze. Znaleźli się oni wśród grupy 120 męczenników chińskich kanonizowanych przez Jana Pawła II w 2000.

3 października 1883 zmieniono nazwę na wikariat apostolski Północnego Fujianu.

3 grudnia 1883 odłączono część parafii, które utworzyły wikariat apostolski Amoy (obecnie diecezja Xiamen).

27 grudnia 1923 ponownie zmieniono nazwę na wikariat apostolski Fuzhou. Tego dnia odłączono prefekturę apostolską Tingzhou (obecnie diecezja Tingzhou) i wikariat apostolski Funing (obecnie diecezja Funing).

18 lipca 1929 utracono część terytorium na rzecz nowo powstałej misji “sui iuris” Shaowu (obecnie prefektura apostolska Shaowu), a 6 maja 1931 na rzecz misji “sui iuris” Jianningfu (obecnie prefektura apostolska Jian’ou).

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Fuzhou podniesiono do godności diecezji.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Archidiecezja Fuzhou liczyła wtedy:

  • 40 525 wiernych (1,4% populacji)
  • 39 księży (27 diecezjalnych i 12 zakonnych)

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 archidiecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Od 1958 arcybiskupstwem zarządzają księża Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich nominowani przez władze państwowe. Jednocześnie wiernych, kapłanów oraz uznawanych przez Stolicę Apostolską za prawowitych arcybiskupów Kościoła podziemnego spotykają prześladowania[1]. Podział Kościoła w archidiecezji na oficjalny i podziemny trwają do dziś[2].

W 2020 archidiecezja liczyła ok. 300 000 wiernych, 120 księży i ponad 500 zakonnic. Uważana była wówczas za najbogatszą i najliczniejszą w Chińskiej Republice Ludowej, jednak ze względu na dużą liczbę katolików podziemnych w Chinach, jest to trudne do zweryfikowania[2].

Ordynariusze Fuzhou[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Biskupi Fuzhou.

Obecnie arcybiskupem jest Peter Lin Jiashan, uważany za prawowitego arcybiskupa zarówno przez Kościół Powszechny jak i chińskie władze.

W archidiecezji obecnie nie ma biskupów pomocniczych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. np. www.asianews.it
  2. a b Msgr. Peter Lin Jiashan is the (official) archbishop of Fuzhou. Asia News. [dostęp 2022-12-27]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]