Archidiecezja nankińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archidiecezja nankińska
天主教南京总教区
Ilustracja
Katedra
Państwo  Chiny
Siedziba Nankin
Data powołania 1659
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia nankińska
Katedra Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Nankinie
Biskup diecezjalny sede vacante
Położenie na mapie Chin
Ziemia32°02′35,3″N 118°46′22,6″E/32,043139 118,772944
Wnętrze katedry Niepokalanego Poczęcia NMP w Nankinie. Po lewej widoczna reprodukcja obrazu Adolfa Hyły Jezu ufam Tobie

Archidiecezja nankińska (łac. Archidioecesis Nanchinensis, chin. 天主教南京总教区) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Nankinie, w Chińskiej Republice Ludowej.

Sufraganie archidiecezji nankińskiej[edytuj | edytuj kod]

Sufraganiami archidiecezji nankińskiej są diecezje:

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1659[1], za pontyfikatu Aleksandera VII, erygowano wikariat apostolski Nankinu. Objął on tereny misyjne wydzielone z diecezji Makau.

10 kwietnia 1690 wikariat apostolski Nankinu podniesiono do godności diecezji. Tego samego dnia z północnych misji podległych dotychczas nankińskim wikariuszom apostolskim utworzono wikariat apostolski Pekinu (obecnie archidiecezja pekińska).

15 października 1696 diecezja straciła część terytorium na rzecz nowych wikariatów apostolskich: Shanxi (obecnie diecezja Lu’an) i Shaanxi (obecnie diecezja Yan’an).

1844 z diecezji nankińskiej wydzielono wikariat apostolski Henan (obecnie diecezja Nanyang).

21 stycznia 1856 diecezję zdegradowano do wikariatu apostolskiego, a stolicę przeniesiono do Jiangnan

8 sierpnia 1921 wikariat apostolski Jiangnan przemianowano na wikariat apostolski Jiangsu. W tym samym dniu z jednostki tej odłączono sąsiednią świecką prowincje tworząc wikariat apostolski Anhui (obecnie diecezja Wuhu).

1 maja 1922 zmieniono nazwę na wikariat apostolski Nankinu.

Kolejne lata przyniosły dalszy rozwój katolicyzmu w omawianym wikariacie. Spowodowało to powstanie nowych administratur kościelnych na terenach podlegających dotychczas nankińskim ordynariuszom. Były to:

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Nankinu podniesiono do godności archidiecezji i stolicy metropolii.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Archidiecezja nankińska liczyła wtedy:

  • 32 536 wiernych (0,5% społeczeństwa)
  • 47 księży (37 diecezjalnych i 10 zakonnych)
  • 10 braci i 33 siostry zakonne
  • 17 parafii.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 archidiecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Arcybiskup Paul Yü Pin został przez nowe władze usunięty z katedry i zmuszony do opuszczenia kraju. Do końca życia mieszkał na Tajwanie. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. 28 kwietnia 1969 Paweł VI kreował go kardynałem.

W 1950 administratorem apostolskim arcybiskupstwa został biskup szanghajski Ignatius Kung Pin-mei. Zarządzał on nankińskim Kościołem tylko do 1955, gdy został aresztowany. Brak współpracy z komunistami i odmowa przystąpienia do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich spowodowały, że hierarcha spędził w więzieniu 30 lat, a kolejne 3 lata w areszcie domowym, gdy to władze pozwoliły mu na emigrację bez prawa powrotu. 30 czerwca 1979 Jan Paweł II wyniósł go in pectore do godności kardynalskiej (jego nazwisko ujawniono na konsystorzu w 1991). Kardynał Kung Pin-mei zachował godność administratora apostolskiego archidiecezji nankińskiej do swojej śmierci w 2000.

Od 2000 do śmierci w 2014 administratorem apostolskim Nankinu był biskup szanghajski Joseph Fan Zhongliang. Należał on do Kościoła podziemnego i był uznawany przez Stolice Apostolską. Według władz komunistycznych Chin bp Fan Zhongliang zajmował urząd nielegalnie.

W czasie przebywania na emigracji kanonicznego arcybiskupa Nankinu Paula Yü Pina i w więzieniu, a następnie na emigracji administratora apostolskiego Ignatiusa Kung Pin-mei archidiecezją zarządzało trzech antybiskupów mianowanych przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich z polecenia władz państwowych. Nie utrzymywali oni łączności z Stolicą Świętą.

Ordynariusze nankińscy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Biskupi nankińscy.

Państwowe Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich mianowało w 2000 Francisa Lu Xinpinga biskupem nankińskim. Nie jest uznawany przez Stolicę Apostolską.

W diecezji obecnie nie ma biskupów pomocniczych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Data za Giga-Catholic. Catholic-Hierarchy podaje rok 1660.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]