Archidiecezja zagrzebska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Archidiecezja zagrzebska
Zagrebačka nadbiskupija
ilustracja
Państwo

 Chorwacja

Siedziba

Zagrzeb

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

zagrzebska

Katedra diecezjalna

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu

Biskup diecezjalny

Dražen Kutleša

Biskup pomocniczy

Mijo Gorski
Ivan Šaško

Biskup senior

kard. Josip Bozanić

Dane statystyczne (2014)
Liczba wiernych
• odsetek wiernych

1 081 500
87,2%

Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych

570
326
244

Liczba parafii

206

Powierzchnia

4 246 km²

Położenie na mapie Zagrzebia
Mapa konturowa Zagrzebia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia45°48′52,2″N 15°58′47,7″E/45,814500 15,979917
Strona internetowa

Archidiecezja zagrzebska (łac. Archidioecesis Zagrebiensis, chorw. Zagrebačka nadbiskupija) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Zagrzebiu, w Chorwacji.

Arcybiskup Zagrzebia jest również metropolitą. Sufraganami metropolii są diecezje: Varaždin, Križevci (diecezja greckokatolicka), Sisak i Bjelovar-Križevci.

Archidiecezja zagrzebska jest największą jednostką administracyjną Kościoła katolickiego w Chorwacji pod względem powierzchni i liczby wiernych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Diecezja w Zagrzebiu została erygowana w 1093 na terenach należących wcześniej do diecezji Sisak. Nowa diecezja została podporządkowana węgierskiej archidiecezji Ostrzyhom, a od 1180 archidiecezji Kalocsa. W metropolii Kalocsa diecezja zagrzebska pozostała do 1852.

Na skutek zabiegów biskupów i polityków chorwackich 12 sierpnia 1850 Franciszek Józef I wyraził zgodę na podniesienie rangi biskupstwa do archidiecezji. Spotkało się to z protestami arcybiskupów węgierskich. Stolica Apostolska bullą Piusa IX Ubi primum placuit z 11 grudnia 1852 ostatecznie podniosła godność do arcybiskupstwa. Arcybiskup Zagrzebia stał się również metropolitą prowincji chorwacko-słoweńskiej. Tym samym chorwacki Kościół uniezależnił się od wpływów węgierskich. Wydarzenie to miało również znaczenie polityczne, bowiem był to krok w stronę niezależności Chorwacji.

W XX wieku pojawiły się głosy o podziale archidiecezji i utworzeniu nowych diecezji. Arcybiskupstwo miało zbyt dużą powierzchnię i liczbę wiernych, przez co było trudne do zarządzania. Nowe diecezje – Varaždin i Požega, utworzono dopiero w niepodległej Chorwacji 5 lipca 1997. Do tej pory archidiecezja zagrzebska była jedną z największych jednostek administracyjnych Kościoła katolickiego w Europie z ponad 2 milionami wiernych.

5 grudnia 2009 Benedykt XVI dokonał dalszego podziału archidiecezji. Erygowane w tym dniu diecezje: Sisak oraz Bjelovar-Križevci zostały włączone w skład metropolii zagrzebskiej.

Arcybiskupi i biskupi zagrzebscy[edytuj | edytuj kod]

Obecni biskupi archidiecezji zagrzebskiej:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]