Archie Mountbatten-Windsor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archie Mountbatten-Windsor
Archie Harrison
Dane biograficzne
Dynastia Windsorowie
(wł. Glücksburgowie)
Data i miejsce urodzenia 6 maja 2019
Londyn
Ojciec Henryk, książę Sussexu
Matka Meghan, księżna Sussexu
Rodzeństwo Lilibet Mountbatten-Windsor

Archie Mountbatten-Windsor (Archie Harrison Mountbatten-Windsor, ur. 6 maja 2019 w Portland Hospital w Londynie) – potomek brytyjskiej rodziny królewskiej, syn Henryka, księcia Sussexu i jego żony, Meghan, księżnej Sussexu; prawnuk królowej Elżbiety II; zajmuje 7. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Archie urodził się w Londynie jako pierwsze dziecko Henryka, księcia Sussexu i Meghan, księżnej Sussexu.

Od urodzenia nie nosi tytułów szlacheckich. Od 2019 zajmuje 7. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, za ojcem, a przed siostrą. Jest pierwszą osobą na tej liście, która nie posiada tytułów. Nie jest formalnie członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej i wobec tego nie ma obowiązku reprezentowania monarchy w oficjalnych wystąpieniach.

Jest pierwszą osobą o mieszanym pochodzeniu etnicznym, urodzoną w brytyjskiej rodzinie królewskiej[1][2][3].

8 stycznia 2020 jego rodzice ogłosili, że rezygnują z pełnienia oficjalnych obowiązków w rodzinie królewskiej i przeprowadzają się do Ameryki Północnej[4]. Książę i księżna zakończyli swoją działalność w imieniu monarchy 31 marca[5][6] i przeprowadzili się do Los Angeles. Od 4 czerwca 2021 jest bratem Lilibet Mountbatten-Windsor.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniony jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Mieszka w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych[7].

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

15 października 2018 Pałac Kensington poinformował, że księżna Sussexu jest w ciąży[8]. Miało to miejsce tuż po wylądowaniu pary książęcej w Australii, dokąd polecieli z oficjalną wizytą[9].

11 kwietnia 2019 ogłoszono, że para książęca zdecydowała się utrzymać szczegóły dotyczące porodu swojego dziecka w tajemnicy[10], w odróżnieniu od narodzin dzieci księcia Wilhelma.

6 maja 2019 około godziny 14:30 Pałac Buckingham poinformował, że poród księżnej rozpoczął się we wczesnych godzinach porannych[11]. Około godziny później książę Henryk poinformował w wywiadzie telewizyjnym, że o godzinie 5:26 na świat przyszedł jego syn[12][13][14]. Następnie informacja pojawiła się na oficjalnym profilu książęcej pary na Instagramie[15]. Po godzinie 17:00 przed Pałacem Buckingham przedstawiono tradycyjny komunikat o narodzinach dziecka, wymieniając jedynie godzinę, z pominięciem między innymi miejsca i uczestniczących w wydarzeniu lekarzy[16].

8 maja zorganizowano w Zamku Windsor rozmowę z księciem i księżną, którzy przedstawili wybranym dziennikarzom swojego syna[17][18]. Wykonano pamiątkowe zdjęcia, w których uczestniczyła również królowa, a następnie ogłoszono imiona dziecka – Archie Harrison, podkreślając, że zgodnie z wolą rodziców chłopiec nie będzie nosił żadnych tytułów szlacheckich[19][20]. W wywiadzie opublikowanym w marcu 2021 Meghan zaprzeczyła, że odebranie tytułów to była to ich decyzja[21]. Wyraźnie zaznaczyła, że chciała by dziecko miało tytuł, żeby dostało ochronę przysługującą rodzinie królewskiej.

17 maja opublikowano oficjalny akt urodzenia chłopca, z którego wynika, że przyszedł na świat w Portland Hospital w Londynie[22][23].

Jego dziadkami są ze strony ojca Karol, książę Walii, następca brytyjskiego tronu i jego pierwsza żona, Diana, pochodząca z rodziny hrabiów Spencer; natomiast ze strony matki Thomas Markle, Amerykanin związany z przemysłem filmowym i jego druga żona, Doria Ragland, instruktorka yogi i pracownica społeczna. Archie nie poznał Thomasa Markle ze względu na napięte relacje pomiędzy nim, a księżną Meghan[24][25].

Ma młodszą siostrę, Lilibet[26].

Został ochrzczony w kościele anglikańskim w prywatnej kaplicy na Zamku Windsor 6 lipca 2019[27][28][29][30]. Na życzenie pary książęcej nie ujawniono nazwisk rodziców chrzestnych[31].

Posiada obywatelstwo amerykańskie i brytyjskie[32][33].

Związki z rodziną królewską[edytuj | edytuj kod]

Archie formalnie nie jest członkiem rodziny królewskiej. Po urodzeniu, jako wnuk księcia Walii w linii męskiej, był uprawniony do używania zastępczego tytułu swojego ojca – hrabiego Dumbarton. W przypadku wstąpienia na tron swojego dziadka, księcia Karola, przysługiwałby mu tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Zjednoczonego Królestwa, ale wobec rezygnacji jego rodziców z członkostwa w rodzinie królewskiej (styczeń 2020) szanse na przyznanie mu w przyszłości tytułu są niewielkie.

Od urodzenia wpisany jest do linii sukcesji brytyjskiego tronu; obecnie zajmuje siódme miejsce, za ojcem, a przed swoją siostrą.

Nie jest zobowiązany do udziału w oficjalnych wystąpieniach ani reprezentowania królowej.

We wrześniu 2019 po raz pierwszy wystąpił publicznie, towarzysząc rodzicom w oficjalnej wizycie do Afryki[34][35].

W listopadzie 2019 udał się razem z rodzicami do Kanady, gdzie Henryk i Meghan mieli spędzić sześciotygodniowy urlop od oficjalnych obowiązków[36][37]. W styczniu para książęca powróciła do Londynu bez syna, a 8 stycznia wydali oświadczenie, w którym poinformowali, że ustępują ze swojej roli seniorskich członków rodziny królewskiej[38][39]. Księżna Meghan w ciągu kolejnych dni powróciła do Kanady, a książę Henryk kontynuował rozmowy z królową, ojcem i bratem na temat przyszłości jego rodziny. 18 stycznia królowa Elżbieta II przekazała do wiadomości, że książę i księżna nie będą dłużej pełnić oficjalnych obowiązków, utracą predykaty Ich Królewskich Wysokości, większość swojego czasu będą spędzać w Ameryce Północnej oraz zwrócą koszty remontu ich brytyjskiej rezydencji, Frogmore Cottage[40]. Książę i księżna, po wypełnieniu ostatnich zobowiązań, opuścili rodzinę królewską 31 marca 2020[41].

Inne aktywności[edytuj | edytuj kod]

6 maja 2020 z okazji jego pierwszych urodzin książę i księżna opublikowali nagranie, w którym Archie wystąpił razem z rodzicami[42]. Celem nagrania było wsparcie dwóch organizacji charytatywnych: Save the Children i No Kid Hungry.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od urodzenia mieszkał we Frogmore Cottage w Windsorze. W listopadzie 2019 jego rodzina przeprowadziła się na Vancouver Island w Kanadzie, a w marcu 2020 do Los Angeles w Stanach Zjednoczonych[43][44].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Prapradziadkowie

Książę Andrzej z Grecji i Danii

Alicja,
księżna Andrzej z Grecji i Danii

Jerzy VI,
król Zjednoczonego Królestwa


Elżbieta,
królowa Zjednoczonego Królestwa

Albert Spencer,
7. hrabia Spencer


Cynthia Spencer,
hrabina Spencer

Maurice Roche,
4. baron Fermoy

Ruth,
baronowa Fermoy

Isaac Markle

Ruth Arnold

Frederick Sanders

Gertrude Merrill

Steve Ragland

Louise Russell

James Arnold

Nettie Allen

Pradziadkowie

Filip,
książę Edynburga


Elżbieta II,
królowa Zjednoczonego Królestwa

Edward Spencer,
8. hrabia Spencer


Frances Shand Kydd

Gordon Markle

Doris Sanders

Alvin Ragland

Jeanette Arnold

Dziadkowie

Karol, książę Walii

Diana, księżna Walii

Thomas Markle

Doria Ragland

Rodzice

Henryk, książę Sussexu

Meghan, księżna Sussexu

Archie Mountbatten-Windsor

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Archie isn’t the only biracial baby for the Royal Family, honey.nine.com.au [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 2. What Prince Harry and Meghan Markle’s Biracial Royal Baby Means to Me, oprahmag.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 3. Meghan Markle and Prince Harry’s son Archie isn’t the first biracial royal baby, thesun.co.uk [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 4. Prince Harry and Meghan to step back as senior royals – BBC News, www.bbc.com [dostęp 2020-02-29] (ang.).
 5. Harry And Meghan Will No Longer Be Senior Royals After March 31st, www.forbes.com [dostęp 2020-02-29] (ang.).
 6. Meghan Markle and Prince Harry: why today is an important day for the Sussexes | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-04-12] (ang.).
 7. Meghan Markle, Prince Harry jet to LA for good, move countries before borders close | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-04-12] (ang.).
 8. Meghan expecting royal baby next spring, bbc.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 9. Koalas, Kiwis and controversy: Harry and Meghan embark on Australia tour, theguardian.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 10. Royal baby: Palace announces NEW details about Meghan Markle’s birth plan, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 11. Royal baby latest: Meghan Markle has gone into labour, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 12. Meghan Markle and Prince Harry’s baby announcement BREAKS RECORD!, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 13. Royal baby: Meghan gives birth to boy, Harry announces, BBC News [dostęp 2019-05-06].
 14. Royal baby: The big difference between Prince Harry and Prince William’s announcements, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 15. The Duke and Duchess of Sussex on Instagram: “We are pleased to announce that Their Royal Highnesses The Duke and Duchess of Sussex welcomed their firstborn child in the early..., instagram.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 16. Meghan Markle and Prince Harry BREAK royal tradition with royal baby easel, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 17. Meghan Markle and Prince Harry introduce Baby Sussex to the world TODAY, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 18. ROYAL BABY: Everything Meghan Markle and Prince Harry said in first interview, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 19. The sweet nod to the Queen and Kate Middleton in royal baby reveal, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 20. Royal baby name: Prince Harry and Meghan announce the name of their new baby boy, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 21. Meghan Markle and Prince Harry reveal WHY they wanted son Archie to be a Prince, HELLO!, 8 marca 2021 [dostęp 2021-03-14] (ang.).
 22. Fans spot palace error on royal baby Archie’s birth certificate, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 23. Meghan Markle’s official occupation and title revealed in Archie’s birth certificate, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 24. Meghan Markle Won’t Let Thomas Markle Meet Archie, cosmopolitan.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 25. Meghan Markle heartbreak: Archie may never be introduced to Thomas Markle – ‘Terribly sad’, express.co.uk [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 26. Prince Harry, Meghan Markle welcome baby girl Lilibet ‘Lili’ Diana Mountbatten-Windsor – ABC7 New York, abc7ny.com [dostęp 2021-06-09] (ang.).
 27. Baby Archie christened at Windsor, 6 lipca 2019 [dostęp 2019-07-07] (ang.).
 28. 7 traditions that Meghan Markle and Prince Harry WILL follow at baby Archie’s christening, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 29. Archie Harrison: Prince Harry & Meghan Markle release christening photos, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 30. Archie christening: royal guests CONFIRMED, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 31. Prince Harry and Meghan Markle give details about Archie’s godparents, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 32. US tax authorities could stake a claim to Baby Sussex’s inheritance, telegraph.co.uk [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 33. Royal baby: All you need to know about the birth of Harry and Meghan’s child, bbc.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 34. Meghan Markle and Prince Harry take baby Archie to meet Desmond Tutu on royal tour, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 35. Archie Harrison makes first appearance on Prince Harry and Meghan Markle’s royal tour of Africa, hellomagazine.com [dostęp 2019-11-27] (ang.).
 36. Meghan Markle and Prince Harry Left Archie in Canada When They Went Back to London to Announce Their Resignation, www.cheatsheet.com [dostęp 2020-01-19] (ang.).
 37. Meghan Markle flees to Canada after leaving Archie there for bombshell royal exit as Prince Harry has ‘crisis talks’ with Queen, www.thesun.co.uk [dostęp 2020-01-19] (ang.).
 38. Harry and Meghan: What do we know so far and what will happen next? – BBC News, www.bbc.com [dostęp 2020-01-11] (ang.).
 39. In full: The Sussexes’ statement and the Buckingham Palace response – BBC News, www.bbc.com [dostęp 2020-01-11] (ang.).
 40. Prince Harry and Meghan Markle lose HRH status, will repay Frogmore Cottage millions | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-01-19] (ang.).
 41. Harry and Meghan name March 31 as the date for Megxit | London Evening Standard, www.standard.co.uk [dostęp 2020-02-29] (ang.).
 42. Video of Archie Mountbatten-Windsor released to support charity – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2020-05-07] (ang.).
 43. Meghan Markle & Prince Harry Shamelessly Lied to the Queen, www.ccn.com [dostęp 2020-04-29] (ang.).
 44. Prince Harry and Meghan Markle Move to Los Angeles with Baby Archie: Reports – News18, www.news18.com [dostęp 2020-04-12].